Yeniden saç çıkarmak mümkün mü?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Chemist
  • 165 Görüntülenme
  • 1 Yorum
C

Chemist

Onursal Üye
Moderatör
Mesajlar
111
Puanları
16
Saç kaybetmek her gün herkesin başına gelen doğal bir süreçtir. Hepimiz günde ortalama 80 saç teli kaybederiz, ancak saçlarımız sürekli olarak kendini yenilemek için döngüler halinde uzar. Bununla birlikte, alışılmadık miktarda saç dökülmesi fark ettiyseniz, kelleşeceğinizden endişe duyabilirsiniz. Bir çok insanın aklına gelen bir soru var 'Yeniden saç çıkarmak mümkün mü' buna verilecek cevap evet diyebiliriz.

Birçok erkek, henüz 20'li veya 30'lu yaşlarındayken saçlarının inceldiğini fark edecek. Saç dökülmesinin en yaygın belirtilerinden bazıları, uzaklaşan bir saç çizgisi, lavaboda ve duşta daha fazla saçın görünmesi ve saçınızın tararken aşırı döküldüğünü görmek moral bozucu olacaktır

Genetik saç dökülmesi yaşıyorsanız panik yapmayın. Saç incelmesi ve kellik iki farklı şeydir ve her ikisinin birden fazla tedavi seçeneği vardır.

Saçlarım Seyreliyor mu, Kelleşiyor Muyum?​

Saçınızın seyreldiğini veya kel olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? Saç dökülmenizin kelliğe mi yoksa saç seyrelmesine mi yol açtığını belirlemenize yardımcı olmak için bu soru listesini bir araya getirdik, böylece doğru şekilde nasıl ele alacağınızı bilirsiniz.

Ailede mi kellik var mı?​

Ailenizin saç dökülmesi öyküsüne bakın. Erkek Tipi Kellik tipik olarak genetik bir durumdur, bu nedenle saçsız olup olmadığınızı belirlemede ilk adımınız, genetik olarak kelliğe eğilimli olup olmadığınızı bulmaktır.

Ailenizde erkek tipi kellik öyküsü varsa, saç dökülmenizin stres veya başka bir faktörün sonucu olmama ihtimali yüksektir. Genetiğe inebilir ve bu konuda yapabileceğiniz sınırlı tedaviler vardır.

Bu noktada, saç restorasyon seçeneklerinizi gözden geçirmek için bir dermatologla konuşmalısınız. Çevrimiçi bulabileceğiniz pek çok bilgi var, ancak internet aynı zamanda yarı gerçekler ve güvenirliği kesin olmayan bilgiler var. Güvenebileceğiniz iyi bilgiler almanın tek yolu, doğrudan saç dökülmenizi gözden geçirebilecek bir tıp uzmanına gitmektir.

Saç dökülmesi kelliği nasıl anlarım​

Saç çizgisinin azaldığını veya özellikle tepe bölgesinde bir kayıp fark ediyorsanız, bunlar kelliğin belirtileri olabilir. Daha rastgele bir model veya eşit şekilde yayılmış saç dökülmesi, genellikle saç incelmesinin bir göstergesidir.

Saçınız yer yer dökülüyor gibi görünüyorsa, bir kişinin genel seyrelmesi varsa byna neden olan bir durum olan alopesi olabilir. Böyle bir durum olduğunu düşünüyorsanız bir doktora danışın.

Saç dökülmesi yaşa bağlı olabilir mi?​

Yaşınız artık ilerlemişse, saçlarınız muhtemelen yaşlanma sürecinin normal bir parçası olan inceliyor. Ayrıca, menopoza girmek üzere olan bir kadınsanız, saç incelmesi genellikle normal bir semptomdur.

Ancak 35 yaşın altındaysanız, saç dökülmesi seyrelmenin bir işareti olabilir.

Saç Dökülmesi Strese Bağlı Olabilir mi?​

Aşırı stres, erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesine neden olabilir. Birçok insan, stresin vücudunuz üzerinde fiziksel bir etkisi olabileceğinin farkında değildir. Birkaç ay süren şiddetli stres, gün içinde aşırı yorgunluğa ve saç dökülmesine neden olabilir.

Saçınızın inceldiğini fark etmeye başlarsanız, stresi ortadan kaldırmak bazı planlar yapın. Hoşunuza giden daha fazla aktivite yapmaya başlayabilir ve hayatınızdaki aşırı stres faktörlerinin sayısını azaltmaya çalışabilirsiniz. Saç dökülmenizin nedeni stresse, stres seviyeniz düştüğünde saçlarınızın yeniden uzaması muhtemeldir.

Saç dökülmesinin diğer faktörleri​

Saçların incelmesine neden olan birçok faktör vardır. Yakın zamanda bu tetikleyicilerden herhangi birini yaşayıp yaşamadığınızı düşünün:

  • Hormonal veya Kimyasal Dengesizlik - hormonlarınız farklı miktarlarda üretildiğinde saç incelmesi meydana gelebilir. Düşünün: yeni ilaç, reçetenin durdurulması, vb.
  • Tiroid Problemleri -- ayrıca hafıza kaybı, depresyon, ani kilo alımı, kuru cilt veya yorgunluk ve sık kas ağrıları fark ettiyseniz, saçınızın incelmesi tiroid probleminden kaynaklanıyor olabilir.
  • B Vitamini veya Demir Eksikliği - belirli vitaminleri yeterince almadığınızda saç incelmesi olabilir.
  • Çok fazla Kilo Kaybı -- Çok fazla kilo verdiğinizde saçlarınızın incelmesi normaldir.
  • Yeni Saç Ürünü -- yeni bir saç ürünü kullanıyorsanız, saçınız için çok sert olabilir.
Unutmayın, saç döngüler halinde uzar, bu nedenle yalnızca şu anda yoğun saç dökülmesini fark ediyorsanız, katalizör üç ay öncesine kadar gerçekleşmiş olabilir.

Bu faktörlerden bir veya daha fazlasını saç dökülmesine bağlayabilirseniz, saçlarınız muhtemelen sadece inceliyor ve muhtemelen kel kalmıyorsunuz.

Saçınızı Geri Kazanın: Güveninizi Geri Kazanın​

Pek çok erkek, etkileri tersine çevirmek için tedaviye devam etmeleri gerekip gerekmediğini veya saçları kendi başlarına geri alıp alamayacaklarını merak eder. Saçların yeniden çıkması mümkün olsa da, ne zaman profesyonel yardım alacağınızı da bilmelisiniz.

Saç seyrelmesinin nedeni genetik ise kendi kendine uzamaz. Sağlıklı, dolgun bir saça sahip olmak için harekete geçmeniz gerekir ve bu, farklı saç dökülmesi seçeneklerini gözden geçirmeyi içerir.

Durumu düzeltmek için kısayollara bakmak yerine kanıtlanmış, FDA onaylı tedavileri aramanızı öneririz. Saç köklerini eski ihtişamına kavuşturan reçeteli bir ilaç olan Propecia, proscar, dutasterid gibi ilaçlar popüler bir seçenektir. Genetik saç dökülmesini önlemek için proscar kullananlar adlı konumuza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Diğer seçenekler arasında saç kalınlaşmasını uyaran lazer tedavisi, saçların yeniden büyümesini destekleyen trombosit açısından zengin plazma tedavileri prp ve ileri vakalarda saçlarınızı eski haline getirecek saç ekimleri yer alır. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki erkeklerin yüzde 75'i bir dereceye kadar saç dökülmesinden muzdariptir.
 
L

lusyus

Üye
Üye
Mesajlar
89
Puanları
6
Kelleşmeyi önlemek için kullanılacak en etkili tedaviyi söyleyim. Üç güne bir avodart her gün estradiol losyon, haftada 2 kez minoxil ve günde 2 tane biotin 2.5 mg bunları düzenli kullanım kelleşme yaşamazsınız.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

O
Yeni tedavim
oscar
Cevaplar
6
Gösterim
397
oscar
O
D
Cevaplar
2
Gösterim
243
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
381
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
381
O
A
Cevaplar
1
Gösterim
223
DijitalDoctor
DijitalDoctor
B
Cevaplar
1
Gösterim
359
erdemir
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
40
Çevrim içi ziyaretçiler
24
Toplam ziyaretçi
64
Robots
4
Üst Alt