Yüksek prolaktin hormonu saç döküyor

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Chemist
  • 297 Görüntülenme
  • 3 Yorum
C

Chemist

Onursal Üye
Moderatör
Mesajlar
111
Puanları
16
Yüksek seyreden prolaktin hormonu seviyesi yada dalgalanmaları saç foliküllerinin, saçların büyümesini durduran katajen faza girmesine neden olan hipofiz bezi tarafından üretilen bir hormondur. Araştırma sonucuna göre hipofiz bezi den salgılanan fazla miktarda üretilen prolaktin hormonu saç büyümesini engelleyebilir.

Yüksek prolaktin hormonu saç döküyor.png


Yüksek prolaktin seviyeleri saç dökülmesine neden olabilir. Prolaktin, vücuttaki çeşitli işlevleri kontrol eden bir hormondur ve özellikle anne sütü üretiminde önemli bir rol oynar. Ancak, aşırı prolaktin üretimi hipofiz bezindeki bir tümör veya diğer sağlık sorunlarından kaynaklanabilir.

Yüksek prolaktin seviyelerinin neden olduğu saç dökülmesi, hormonal bir dengesizlik nedeniyle meydana gelir. Yüksek prolaktin seviyeleri, dihidrotestosteron (DHT) seviyelerinin artmasına neden olabilir. DHT, saç foliküllerinin küçülmesine ve saçların incelmesine neden olan bir hormondur.

Prolaktin seviyeleri normal seviyelerden daha yüksek olduğunda, saç dökülmesi, saçların incelmesi ve saç çizgisinin geri çekilmesi gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Ancak, saç dökülmesinin diğer nedenleri de olabilir, bu nedenle saç dökülmesi yaşayan kişiler, bir sağlık uzmanına danışarak doğru teşhisi almalıdır.

Yapılan yeni araştırmalar dopamin düşüklüğü kelliğe sebep olabileceğini ortaya çıkarmıştır. Yüksek prolaktin seviyesini azaltan dopamin düştüğünde prolaktin hormonu yükseliyor, prolaktin yüksekliği testosteronu olumsuz etkiliyor, vücut testosteron düşüklüğünde alarıma geçip testosteromu, testosterondan çok daha etkili olan dht ye dönüştürüyor, Vücundunda 5 alfa redüktaz enzimi aktif olmayanlar feminem olurken, bu emzimin aktif olduğu bireyler dht den olayı çok daha erkeksi olur ve saç kaybı yaşayabilir.
 
B

blacklotus

Üye
Mesajlar
7
Puanları
1
Prolaktin hormonu yüksekliği saç döktüğünü okumuştum peki düşürmek için ne yapılabilir.
 
A

Alcapone

Üye
Mesajlar
19
Puanları
1
Hayır otu çayı için prolaktin yükselmesini önlemede etkisi var deniliyor
 
D

dahagencim

Üye
Mesajlar
3
Puanları
1
Bende prolaktin hormonu 24 ng yüksek çıkmıştı kan testi yaptırmıştım doktor şimdilik bişey olmaz demişti tekrar test vercem eğer sürekli yüksek çıkarsa ilaç verecek düşürecek bu hormonun saç dökülmesini artırdığını düşünüyorum
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
0
Gösterim
36
Mustafa karaca
M
M
Cevaplar
1
Gösterim
49
T
O
Yeni tedavim
isabel
Cevaplar
8
Gösterim
499
I
D
Cevaplar
2
Gösterim
287
K
P
Cevaplar
2
Gösterim
428
AhmetCan
A
O
Cevaplar
2
Gösterim
426
O

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
0
Toplam ziyaretçi
0
Robots
4
Üst Alt