Ananas Suyu Ne İşe Yarar?

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Esra
 • 251 Görüntülenme
 • 1 Yorum
Esra

Esra

Üye
Üye
Mesajlar
69
Puanları
6
Güney Amerika'ya özgü olan ananas suyu ne işe yarar, artık küresel olarak sıcak iklimlerde yetiştirilmektedir. Dünyanın arzının çoğu Tayland'da yetiştirilmektedir.

Ananas suyu ne işe yarar.jpg


Ananas vitamin ve mineraller açısından zengindir. Aynı zamanda, yüzyıllardır bir dizi rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılan bir enzim olan bromelainin tek ana besin kaynağıdır. Modern araştırmalar bromelainin etkilerini araştırdı ve ananasın potansiyel sağlık yararlarından birkaçını desteklemektedir.

Ananas suyu, bu besinlerin konsantre bir miktarını tek bir porsiyonda toplar. Doğal olarak tatlı olduğu için çoğu ananas suyu çok az şeker içerir veya hiç şeker içermez. Mağazadan satın alınan ananas suyu genellikle ilave askorbik asit içerir , bu da C vitamininin başka bir adıdır. Ananas, bu bağışıklık sistemini güçlendirici vitaminde doğal olarak yüksektir, ancak eklenen askorbik asit, meyve suyunun lezzetini ve rengini korumaya yardımcı olur.

Evde ananas suyu yapmak da çok kolay. Sadece tamamen olgunlaşmış bir ananas kullandığınızdan emin olun çünkü çiğ tüketildiğinde toksik olabilir.

Yüzlerce yıldır ananas, zenginliği ve yüksek statüyü iletmek için bir sembol olarak kullanıldı, ancak bugün dünyanın dört bir yanındaki süpermarketlerde bulunuyorlar. Şişelenmiş ananas suyu da mağazalarda yaygın olarak satılmaktadır ve genellikle restoran ve kafelerde taze sıkılmış olarak bulunur.

Beslenme Bilgisi​

1 bardak şekersiz ananas suyu şunları içerir:
 • Kalori: 133
 • Protein: 0 gram
 • Yağ: 0 gram
 • Karbonhidratlar: 32 gram
 • Lif: 1 gram
 • Şeker: 25 gram
Ananas suyu iyi bir kaynaktır:
 • Manganez
 • C vitamini
 • Bakır
 • B6 vitamini
 • Tiamin (B1)
Ananas suyu aynı zamanda harika bir beta-karoten ve A vitamini kaynağıdır . Bu antioksidanlar sağlıklı cildi destekler, yaraları iyileştirir ve erken cilt yaşlanmasını azaltabilir.

Ananas Suyunun Sağlığa Potansiyel Faydaları​

Ananas suyu, bağışıklığınızı artırabilecek bir dizi vitamin ve mineral içerir . Vücudunuzu soğuk algınlığına karşı korumaya yardımcı olabilecek C vitamini bakımından yüksektir. Ayrıca sağlıklı bir bağışıklık sistemi tepkisini aktive ettiği gösterilen enzimler içerir.

Araştırmalar, ananas suyu içmenin diğer sağlık yararlarını bulmuştur:

Anti-inflamatuar Özellikler

Ananas suyu, vücudunuzun ağrıyla savaşma ve şişmeyi azaltma yeteneğini tetikleyen bromelain adı verilen bir enzim içerir. Enflamasyon ve spor yaralanmaları için bir tedavi olarak kullanılır ve osteoartrit semptomlarını azaltmada etkili olabilir.

Kalp sağlığı

Bromelain ayrıca arterlerinizdeki kan pıhtılarını ve kolesterol birikintilerini parçalayarak sağlıklı kan akışını destekleyebilir ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.

Soğuk Algınlığı ve Alerji Tedavisi

Ananas suyundaki bromelain, sinüslerde veya göğüste tıkanıklığa neden olan ince mukus da olabilir. Ananas suyu, iltihap önleyici özellikleriyle birlikte soğuk algınlığı ve alerji semptomlarını hafifletebilir.

Bu özellikler, araştırmacıları astımı tedavi etme yeteneğini araştırmaya yöneltmiştir . Araştırmalar devam ederken, çalışmalar bromelain alımı ile astımın birincil semptomu olan hava yolu iltihabının azalması arasında bir bağlantı buldu .

İyi Görüş

Ananas suyundaki C vitamini ve antioksidan içeriği görme kaybı riskinizi azaltabilir . Ananas suyu, yüksek düzeyde C vitamini, beta-karoten ve A vitamini içerir ve bunların tümü, yaşa bağlı katarakt ve görme sorunlarına neden olan makula dejenerasyonu riskini azaltır.

Bir çalışma, ananas suyunun , görüşünüzü bozan küçük şekiller veya noktalar olan göz uçuşmalarının oluşumunu azalttığını da buldu.

Sindirime Yardımcı Olabilir

Ananas suyundaki enzimler, bağırsaklarınızdaki proteini parçalamaya yardımcı olur ve bu da kabızlık, gaz ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilir . Bromelain ayrıca bağırsağınızı E.coli gibi ishale neden olan bakterilerden koruyabilen ve bağırsak iltihabını azaltabilen antibakteriyel özelliklere sahiptir .

Bu sindirim etkilerini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, çünkü çalışmalar ananas suyunda bulunan miktardan daha fazla konsantre bromelainin etkilerine odaklanmıştır.

Ananas Suyunun Potansiyel Riskleri​

Ananas suyunun yüksek besin içeriği, belirli tıbbi durumları olan kişilerde sağlık sorunlarına neden olabilir.

Ananas suyunun diyetinize iyi bir katkı olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla konuşun. Ananas suyu içmeden önce şunları göz önünde bulundurun:

Alerjiler

Bazı insanların ananasa alerjisi vardır ve bu da kızarıklık, kurdeşen veya solunum güçlüğüne neden olabilir. Ananas yerken bu semptomları yaşıyorsanız ananas suyundan kaçının.

Mide Sorunları

Yüksek miktarda C vitamini mide bulantısına, ishale veya mide ekşimesine neden olabilir. Aynı şekilde, bromelain çok fazla tüketirseniz ishale, aşırı adet kanamasına veya deri döküntülerine neden olabilir.

Ananasın asitliği, gastroözofageal reflü hastalığı olan kişilerde mide ekşimesi semptomlarını da artırabilir.

Toksit Etkisi

Sadece olgunlaşmış ananastan yapılmış ananas suyu içmelisiniz. Olgunlaşmamış ananas insanlar için toksik olabilir ve şiddetli ishale ve kusmaya neden olabilir.

Böbrek Hastalığı

Böbrek hastalığı olan kişiler , potasyum içeriğinin diyetleri için güvenli olduğundan emin olmak için ananas suyu içmeden önce doktorlarıyla konuşmalıdır.

Diş Çürüğü

Ananas suyunun şeker ve asit içeriği diş minesine zarar verebilir ve bu da çürüklere neden olabilir.
 
L

Leonardo

Üye
Mesajlar
13
Puanları
1
Ananas 🍍 suyunu organik hali ile hiç içme fırsatım olmadı, tamek marka sek marka ve bim de satılan A101 de satılan ananas sularını içtim, hatta sürekli içiyorum desem yeri gayet çok güzel 🙂
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

esrose
Cevaplar
0
Gösterim
265
esrose
esrose
S
Cevaplar
0
Gösterim
180
Simge
S
esrose
Cevaplar
0
Gösterim
170
esrose
esrose
S
Cevaplar
0
Gösterim
385
Simge
S
Shady
Cevaplar
0
Gösterim
168
Shady
Shady
E
Cevaplar
1
Gösterim
266
Volkan
V

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Sponsor Bağlantı

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
1
Çevrim içi ziyaretçiler
1
Toplam ziyaretçi
2
Robots
5
Üst Alt