Avodart Kullananlar Yorumları

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Uzman
 • 5K Görüntülenme
 • 8 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Avodart Kullananlar özellikle prostat tedavi sürecinde diğer ilaçlar ile birlikte alabilirler. Avodart ilacı içerisindeki etkin madde dutasterid maddesidir. Bu ilaç genel olarak iyi huylu prostat hastalığının tedaisinde kullanılmaktadır. Ancak genç erkekler üzerinde etkili ve güvenli olup olmadığı bilinmemektedir.

Avodart Kullananlar Yorumları

Avodart Nedir Ve Ne İçin Kullanılır?

Avodart içerisinde 30 adet kapsül olan bir ilaçtır. Erkekler için özel geliştirilen Avodart sadece prostat hastalığının tedavi süreci içerisinde önerilmektedir.

Erkeklerde görülen prostat sorunu özellikle idrar çıkışı esnasında pek çok rahatsızlığın oluşmasına da neden olabilir. Sık tuvalete çıkma ve idrar yaparken ağrı hissetmek sıklıkla görülebilmektedir. İdrar çıkışı sırasında akışı daha güçlü veya daha yavaş olması gibi sorunlar da prostat hastalığına bağlı olarak görülebilmektedir.

Prostat hastalığının tamamen tedavi edilmemesi ise idrar akışının tamamen bloke olmasına varana kadar ciddi sonuçları doğurabilir. İleri deredeki prostat hastalığının acil olarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Bazı hastalarda prostat bezinin alınması tercih edilen bir tedavi şeklidir.

Ayrıca prostat bezinin boyutlarını küçülmek için ameliyat olunması da uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Avodart ilacı ise genel olarak prostatın küçültülmesi için sürece etki eden bir ilaçtır.

Prostat hastalığına bağlı olan semptomların en az seviyeye çekilmesine yardımcı olur. Avodart sayesinde ameliyat olma riski de daha az oranlarda olabilecektir.

Avodart ayrıca büyümüş prostat semptomlarının da tedavi sürecinde etkili olarak tercih edilmektedir. Diğer prostat ilaçları ile birlikte kullanılmasında herhangi bir sorun yoktur.
Avodart.jpg

Hangi Durumlarda Avodart Kullanılmaz?

 • Kadınların Avodart kullanması tavsiye edilmemektedir.
 • 18 yaş altındaki erkeklerin de kullanması önerilmemektedir. Avodart sadece yetişkin ve prostat sorunu olan erkekler için özel olarak geliştirilmiştir.
 • Şiddetli karaciğer hastalığı olan kişilerin kullanmaması gerekir.
 • Avodart ilacının içerisindeki bileşenlerden birkaçına karşı duyarlılığınız veya hassasiyetiniz varsa kullanmanız önerilmez.

Avodart Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Avodart üzerinde yapılan çalışmalarda bazı hastalarda kalp yetmezliği gibi sorunların meydana geldiği gözlemleniştir. Bu durum ise Avodart içerisindeki bileşenlere karşı oluşan hassasiyetten kaynaklı olabilmektedir.
 • Alfa bloker ya da Avodart kullanıcısı iseniz kalp ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamak adına doktorunuza danışmalısınız.
 • Karaciğer hastaları için Avodart kullanımı uygun olmayabilir. Ancak yine de Avodart kullanmadan önce hekiminiz ile görüşmeli karaciğer yetmezliği ile ilgili sorununuz hakkında bilgi vermelisiniz.
 • Kadınların, çocukların ve genç erkeklerin Avodart kullanması uygun değildir. İçerisindeki aktif bileşenler kapsüllere dokunulduğunda bile deri tarafından emilebilir.
 • Bunun için özellikle kadınların ve çocukların Avodart kapsüllerine dokunması bile tavsiye edilmemektedir. Eğer Avodart kapsüllerinden birine bile temas ettiyseniz bol su ile ellerinizi yıkamalısınız.
 • Avodart kapsüllerin memelerde büyümeye neden olabileceği bilinmektedir. Ancak memelerde hızlı büyüme veya meme ucunda akıntı gibi durumlar ile karşı karşıya kalıyorsanız acilen doktorunuzla görüşmelisiniz.
 • Prostat kanseri riski yüksek olan kişilerin Avodart kullanmadan önce doktor ile görüşmesi gerekmektedir.
 • Avodart kapsül kullanan erkeklerde ise prostat kanserinin daha az meydana geldiği görülmektedir. Ancak Avodart kullananlar üzerinde yapılan araştırmalarda kanser üzerindeki etkileri net olarak tespit edilememiştir.
 • Avodart kullananlar düzenli olarak doktorun tavsiye ettiği şekilde kapsülleri almalıdır. Ayrıca her 6 ayda bir ve düzenli periyotlarda PSA ölçümü yaptırmaları da gerekmektedir. Düzenli olarak Avodart kapsül kullanmak kandaki PSA değerinin azalmasına neden olacaktır. Ancak bu değer düşük olsa bile yine de prostat kanseri riski taşıyabileceğinizi unutmamalısınız. Doktorunuz prostat kanseri testleri için sizlere uygun bir muayene günü verecektir.
 • Avodart kullanırken de PSA ölçümlerinden yararlanılarak prostat kanseri tespiti yapılabilmektedir.
 • Avodart kullananlar kesinlikle kapsülleri doktorun önerdiği şekilde ve dozda tüketmelidir.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Avodart Kullanımı​

Oral dutasterid kapsülleri, birçok klinik deneyde saç dökülmesini azaltmada ve saç büyümesini artırmada başarılı olmuştur. Araştırmalar, oral dutasteridin, mevcut önde gelen saç dökülmesi tedavisi olan hem oral hem de topikal finasteridden daha etkili olduğunu buldu. Androgenetik alopesi olan doksan erkek, rastgele ya bir finasterid ya da bir dutasterid grubuna ayrıldı. 18 ila 40 yaş arasındaki erkekler, 24 hafta boyunca günde 0.5 mg dutasterid veya 1 mg finasterid aldı. Çalışmanın başlangıcındaki ve 24 haftalık takipteki saç sayısı, cm² başına toplam saç sayısı olarak ölçülmüştür. Dutasterid grubu için başlangıç değeri 223 ve 24 hafta sonra 246 iken finasterid grubu için başlangıç değeri 24 hafta sonra 227 ve 231 idi. Finasteride kıyasla dutasterid kullanımıyla önemli ölçüde daha fazla saç büyümesi vardı.

Amerikan Dermatoloji Akademisi tarafından yapılan bir başka araştırma, finasteridin erkeklerde önemli saç büyümesi ve restorasyonu ile sonuçlandığını buldu. Bu çalışmada, 20 ila 50 yaşları arasında androgenetik alopesi olan 917 erkek, 24 hafta boyunca dutasterid (0.02, 0.1 veya 0.5 mg/gün), finasterid (1 mg/gün) veya plasebo almak üzere randomize edilmiştir. Bu sonuçlar, JAMA Dermatology tarafından yayınlanan ve oral dutasteridin diğer tüm erkek saç dökülmesi tedavisinden daha iyi performans gösterdiği sonucuna varan son verilerle desteklenmektedir. Mevcut araştırmalar, oral dutasteridin erkek tipi kelliği tedavi etmek için bir sonraki büyük ilaç olma potansiyeline işaret ediyor. Şu anda FDA onaylı değil, ancak yakında daha fazla çalışma yapılarak literatüre saç ilacı olarak girme potansiyeli olabilir.
 
B

byemrah

Üye
Mesajlar
1
Puanları
1
Dutasteridi haftada bir kez alsak sizce yan etki yapar mı?
 
L

lusyus

Üye
Üye
Mesajlar
89
Puanları
6
Çok yapmaz ama etkiside az olur 3 güne 1 kullanın
 
R

Rahman

Üye
Mesajlar
8
Puanları
1
Ben 6 aydır 3 güne 1 dutasterid kullanıyorum cinsellikte çok olumsuz yan etkiler yapıyor ayrıca dikkat eksikliği unutkanlığa sebep olduğunu söyleyim
 
C

Cooper

Üye
Mesajlar
5
Puanları
1
R

Racing

Üye
Mesajlar
26
Puanları
1
Yaşım 32 daha önceden proscar kullanıp bıraktım saçıma hiç faydası olmadı şimdi dutasterid kullanıyorum başlayalı 2 ay oldu yan etki yapması dökülmeler baya azaldı birde medohbiotin 2.5 mg de alıyorum tavsiye ederim bu ikili saçınıza çok etkisi olur

Avodart Kullananlar Yorumları.jpg
 
L

Leonidas

Üye
Mesajlar
5
Puanları
1
Bende yeni başladım şimdilik haftada 2 tane avodart, medohbiotin ve estradiol losyon kullanıyorum 2 ay oldu dökülme jet hızında kesildi önlerde etkisi ne olacak bakalım onu bekliyorum
 
L

lemos

Üye
Mesajlar
5
Puanları
1
Dutasterid bende libido azalması yaptı haftada bir kullanmama rağmen cinsellik sorunları oluşmaya başladı 3 aydır kullanıyorum bıraksam düzelir mi sizce?
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
6
Gösterim
403
Limasi
L
P
Cevaplar
1
Gösterim
484
Panelist
Panelist
R
Cevaplar
1
Gösterim
300
S
L
Cevaplar
1
Gösterim
326
Payitaht
P
H
Cevaplar
2
Gösterim
445
E
Akhan
Cevaplar
6
Gösterim
581
Orçun
O

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
2
Toplam ziyaretçi
2
Robots
3
Üst Alt