Avodart Yan Etkileri Ne Zaman Geçer?

• Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Invincible
  • 1K Görüntülenme
  • 4 Yorum
I

Invincible

Üye
Moderatör
Avodart Yan Etkileri Ne Zaman Geçer

Erkek tipi saç dökülmesini önlemek için avodart etken maddesi dutasterid 0.5 mg vücutta dokularda testosteron hormonunun dht'ye dönüşmesini %70 oranda azaltır. Finasterid ile Dutasterid arasında ne gibi farklar var şimdi bunu açıklayalım.

Finasterid ve dutasterid (genellikle Avodart markası altında satılır) her ikisi de 5 alfa-redüktaz inhibitörü olsa da, ikisi arasında büyük bir fark vardır: ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) saç dökülmesi tedavisi için finasteridi ve prostat büyümesi veya büyümüş prostat olarak da bilinen iyi huylu prostat hiperplazisinin (BPH) tedavisi için dutasterid'i onayladı. Dutasterid, erkek tipi kellik veya saç dökülmesini tedavi etmek için etiket dışı kullanılabilir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, zamanlama burada anahtar olabilir. Finasterid , saç dökülmesi sürecinde daha erken başlanırsa en etkili şekilde çalışır. Zamandaki belirli nokta kişiden kişiye farklılık gösterse de, saç dökülmesi sürecinde saçların yeniden büyümesini engelleyen kalıcı kafa derisi değişiklikleri meydana gelir. Bu noktada finasterid alınırsa, daha fazla saç dökülmesini önlemede hala etkili olabilir. Aslında, bu ilaç iki yıl boyunca kullanan erkeklerin %83'ünde daha fazla saç dökülmesini önledi ve erkeklerin %66'sında yeniden saç çıktı, araştırmalar bulundu. Kısa vadede, saç sayısı plasebo grubundaki erkeklere kıyasla ilk yılda arttı ve beş yıllık takipte kafa derisinde kalıcı iyileşmeler görüldü. Beş yıl içinde, finasterid ile tedavi edilen erkekler de saç çizgilerinden çok daha memnundu (Shapiro, 2003 ).

Dutasterid, DHT Seviyelerini Daha Etkili Bir Şekilde Düşürür​

5-alfa redüktazın izoenzimleri adı verilen iki türü vardır: tip 1 ve tip 2. Finasterid özellikle tip 2'yi bloke eder. Dutasterid hem tip 1 hem de tip 2 5-alfa redüktazı bloke eder, yani daha fazla testosteronun DHT'ye dönüşmesini engeller.

Araştırmacılar tedavileri bile karşılaştırdılar, amaçlanan hiçbir şey yok, kafa kafaya. Klinik deneyler, dutasterid tedavisinin serum DHT düzeylerini finasteridden daha fazla düşürdüğünü göstermiştir, ancak bu mutlaka saç dökülmesine dönüşmez ( Nikel, 2004 ). Ancak, her iki ilacın da saç üzerindeki etkilerine özel olarak bakan çalışmaların bir meta-analizi, dutasterid'in androgenetik alopesi tedavisinde finasteridden daha etkili olduğunu buldu. 24 haftalık tedavi sonuçlarının konu değerlendirmesinde olduğu gibi, dutasterid ile tedavi edilen grupta toplam saç sayısı daha yüksekti.

Dutasterid Finasterid Yan Etkileri Benzer​

Bu muhtemelen finasterid ve dutasterid arasında seçim yaparken belirleyici faktör olmayacak, ancak dutasterid'i erkek tipi kellik tedavisinde daha etkili bulan meta-analiz, yan etkilerin her iki ilaçta da benzer olduğunu bulmuştur (Zhou, 2019). Ancak her ikisi de genellikle iyi tolere edilir. Yaygın cinsel yan etkiler arasında cinsel dürtü azalması, ereksiyon olma veya ereksiyonda sorun yaşama (erektil disfonksiyon) ve menide azalma yer alır. Bununla birlikte, daha fazla yan etki bildirilmiştir. Bunlar arasında meme hassasiyeti ve büyümesi, depresyon, alerjik reaksiyonlar ve boşalma ile ilgili sorunlar yer alır.

Prostat kanseri taraması yaptırıyorsanız, sağlık uzmanınıza finasterid veya dutasterid kullandığınızı da söylemelisiniz . Bu ilaçlar, prostat kanseri için bir tarama testi olarak kullanılan PSA (prostata özgü antijen) adı verilen bir kan testini etkileyebilir .

Avodart Finasteritten Daha mı Etkili?​

Araştırmalar, dutasterid'in erkek tipi kellik tedavisinde daha etkili olduğunu bulmuştur. Bu ilacın sadece saç dökülmesini tedavi etmede potansiyel olarak daha etkili olduğu gösterilmekle kalmıyor, aynı zamanda finasterid ile aynı oran ve türde yan etkiler gösteriyor. Bu, muhtemelen daha fazla yan etki için ticaret etkinliği olmayacağınız anlamına gelir. Herhangi bir nedenle dutasterid kullanamıyorsanız, finasterid bir seçenek olabilir - özellikle saç dökülmesinin başlangıç aşamalarındaysanız, çünkü en büyük etkinliğini saçı yeniden büyütmek yerine saç dökülmesini yavaşlatma veya durdurmada gösterir.

Sağlık uzmanınızın dikkate alabileceği başka hususlar da vardır. Dutasterid, DHT'yi düşürmede daha etkili olduğundan ve iyi huylu prostat hiperplazisini (DHT seviyeleri tarafından yönlendirildiğine inanılmaktadır) tedavi etmek için FDA onaylı olduğundan, hem saç dökülmesini hem de BPH'yi aynı anda tedavi etmek için reçete edilebilir

K

Kel23

Üye
Hocam merhaba önlerim seyrek sayılır 6 aydır finasterid kullanıyorum hiç etkisini görmedim saçlarım dökülmeye devam ediyor ilacın etkisi neden olmamış olabilir sizce. Avodarta geçmeyi düşünüyorum aynısı budada olursa ilaçlar bende etkisi olmuyor diyebilirmiyiz. Cevabınıza göre saç ekimine karar vermeyi düşünüyorum.

K

kelbey

Üye
Hocam merhaba önlerim seyrek sayılır 6 aydır finasterid kullanıyorum hiç etkisini görmedim saçlarım dökülmeye devam ediyor ilacın etkisi neden olmamış olabilir sizce. Avodarta geçmeyi düşünüyorum aynısı budada olursa ilaçlar bende etkisi olmuyor diyebilirmiyiz. Cevabınıza göre saç ekimine karar vermeyi düşünüyorum.
Finasterid etki etmiyordur yada az etkisi oluyordur. Minoxidil kullanıyormusun yaşınız kaçtı?

D

Drocco

Üye
İlacı kullanacak arkadaşları uyarıyorum. Avodart rasgele kullanılacak bir ilaç değil. Ben 3 yıl önce 10 ay kullandım iki güne 1 kullanmama rağmen çok yan etki yaptı. Bırakalı 3 yıl olmasına rağmen fiziksel performansım ve ereksiyon sorunu hala düzelmedi. Saça faydası oldu ama bırakınca boşuna kullandık gibi bişi oldu.

L

Leventtt_

Üye
İlacı kullanacak arkadaşları uyarıyorum. Avodart rasgele kullanılacak bir ilaç değil. Ben 3 yıl önce 10 ay kullandım iki güne 1 kullanmama rağmen çok yan etki yaptı. Bırakalı 3 yıl olmasına rağmen fiziksel performansım ve ereksiyon sorunu hala düzelmedi. Saça faydası oldu ama bırakınca boşuna kullandık gibi bişi

İlacı kullanacak arkadaşları uyarıyorum. Avodart rasgele kullanılacak bir ilaç değil. Ben 3 yıl önce 10 ay kullandım iki güne 1 kullanmama rağmen çok yan etki yaptı. Bırakalı 3 yıl olmasına rağmen fiziksel performansım ve ereksiyon sorunu hala düzelmedi. Saça faydası oldu ama bırakınca boşuna kullandık gibi bişi oldu.
Aynı durumu 4 senedir yaşıyorum ilacı birakali 4 sene oldu fiziksel enerjim çok kotu duruma geldi ve çare bulamadım ne yapmak lazim

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
6
Gösterim
445
Limasi
L
P
Cevaplar
1
Gösterim
518
Panelist
Panelist
R
Cevaplar
2
Gösterim
357
O
L
Cevaplar
1
Gösterim
355
Payitaht
P
H
Cevaplar
2
Gösterim
477
E
Akhan
Cevaplar
7
Gösterim
651
hasannakyuz
H

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
3
Toplam ziyaretçi
3
Robots
71
Üst Alt