Dutasterid Nasıl Kullanılır?

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Uzman
 • 304 Görüntülenme
 • 3 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Dutasterid Nasıl Kullanılır


Avodart prostat hastalığını tedavi etmek için tek başına veya BPH'yi tedavi etmek için alfa bloker (doksazosin, Cardura®) gibi diğer ilaçlar ile birlikte kullanılabilir. Erkek tipi saç dökülmesi için günlük 0.5 mg doz önerilen tedavidir. Erkeklerde iyi huylu prostat hipertrofisini (prostat büyümesi) tedavi etmek için 0.5 mg'lık bir doz verilir. Diğer yönteem ise 3 güne 1 tane dutasterid alımabilir. Bir kapsülün yarılanma ömrü yani etkisi 1 hafta kadar gidebiliyor.

Bu ilaç neden reçete ediliyor?​

Bu ilaç neden reçete ediliyor? genişletildi.
Dutasterid, iyi huylu prostat hiperplazisini (BPH; prostat bezinin büyümesi) tedavi etmek için tek başına veya başka bir ilaçla (tamsulosin [Flomax]) kullanılır. Dutasterid, BPH semptomlarını tedavi etmek için kullanılır ve akut idrar retansiyonu (ani idrar yapamama) gelişme şansını azaltabilir. Dutasterid ayrıca prostat ameliyatına ihtiyaç duyulma olasılığını da azaltabilir. Dutasterid, 5-alfa redüktaz inhibitörleri adı verilen bir ilaç sınıfındadır. Prostatı büyüten doğal bir maddenin üretimini bloke ederek çalışır.

Tek başına veya BPH'yi tedavi etmek için alfa bloker (doksazosin, Cardura®) gibi diğer ilaçlar ile birlikte kullanılabilir. Erkek tipi saç dökülmesi için günlük 1 mg doz önerilen tedavidir. Erkeklerde iyi huylu prostat hipertrofisini (prostat büyümesi) tedavi etmek için 5 mg'lık bir doz verilir.

Bu ilaç nasıl kullanılmalıdır?​

Dutasterid ağızdan almak için bir kapsül olarak gelir. Genellikle günde bir kez aç veya tok karnına alınır. Dutasterid'i her gün yaklaşık aynı saatte alın. Reçete etiketinizdeki talimatları dikkatlice izleyin ve anlamadığınız herhangi bir kısmı doktorunuzdan veya eczacınızdan açıklamasını isteyin. Dutasterid'i aynen anlatıldığı gibi alın. Daha fazla veya daha az almayın veya doktorunuzun önerdiğinden daha sık almayın.
Kapsülleri bütün olarak yutunuz; çiğnemeyi açmayın veya ezmeyin.

Dutasterid'i 3 ay kullandıktan sonra semptomlarınız düzelebilir, ancak dutasterid'in tam faydasını görmeniz 6 ay veya daha uzun sürebilir. Tedaviniz sırasında nasıl hissettiğiniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Dutasterid semptomlarınızı kontrol edebilir ancak durumunuzu iyileştirmez. Kendinizi iyi hissetseniz bile dutasterid almaya devam edin. Doktorunuzla konuşmadan dutasterid kullanmayı bırakmayınız.
Hasta için üretici bilgilerinin bir kopyasını eczacınıza veya doktorunuza sorun.

Bu ilaç hangi yan etkilere neden olabilir?​

Dutasterid yan etkilere neden olabilir. Bu belirtilerden herhangi biri şiddetliyse veya geçmiyorsa doktorunuza söyleyin:​

 • ereksiyon olamama veya sürdürememe
 • cinsel dürtüde azalma
 • boşalma ile ilgili sorunlar

Bazı yan etkiler ciddi olabilir. Bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, hemen doktorunuzu arayın veya acil tıbbi yardım alın:​

 • göğüslerde boyut artışı, topaklar, ağrı veya meme başı akıntısı gibi değişiklikler
 • yüz, dil veya boğazın şişmesi
 • nefes alma veya yutma zorluğu
 • soyma cilt
Dutasterid kullanmak, yüksek dereceli prostat kanseri (diğer prostat kanseri türlerinden daha hızlı yayılan ve büyüyen bir prostat kanseri türü) geliştirme riskinizi artırabilir. Dutasterid almanın riskleri hakkında doktorunuzla konuşun.
Dutasterid başka yan etkilere neden olabilir. Bu ilacı kullanırken olağandışı bir sorununuz varsa doktorunuzu arayın.
 
L

Lauri

Üye
Mesajlar
10
Puanları
1
Şakaklarda saç çıkarmak için 6 aydır 3 güne 1 avodart kullandım kayda değer bir gelişme yok finasteridi bıraktım buna geçtim tepelerde hafif kararma dışında bir etkisi olmuyor devam etmem gerekiyor mu?
 
Y

Yasin

Üye
Mesajlar
4
Puanları
1
Konuyu takip ediyorum özellikle şakak bölgende saç çıkışı olacak mı merakla bekliyorum.
 
K

Keltoş

Üye
Mesajlar
5
Puanları
1
Dht azaltıcı ilaçlar 6 ayda saç çıkartmaz en az 1 yıl kullanmak gerekir öyle olsaydı herkeste hemen saç çıkarırdı
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
6
Gösterim
438
Limasi
L
P
Cevaplar
1
Gösterim
515
Panelist
Panelist
R
Cevaplar
2
Gösterim
341
O
L
Cevaplar
1
Gösterim
350
Payitaht
P
H
Cevaplar
2
Gösterim
472
E
Akhan
Cevaplar
7
Gösterim
642
H

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
40
Çevrim içi ziyaretçiler
21
Toplam ziyaretçi
61
Robots
6
Üst Alt