Dutasterid Ne Zaman Etki Eder?

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Chemist
 • 643 Görüntülenme
 • 2 Yorum
C

Chemist

Onursal Üye
Moderatör
Mesajlar
111
Puanları
16
Dutasterid Ne Zaman Etki Eder


Avodart ilacının etken maddesi dutasteride 0.5 olarak bulunur, testosteron hormonunun dokularda daha etkili hale gelmesi için 5 alfa redüktaz enzimi işe dihidrotestosteron'a dönüşür. Dutasteride bu dönüşümü inhibe ederek dht hormonunu azaltır. Androgenetik Alopesi tedavisi konusunda finasteride'tan çok daha iyi olup buna karşın yarılanma süresi yaklaşık olarak 4-5 hafta olduğundan vücuttan atılması biraz zaman alır. Genetik saç dökülmesinde etki etme süresi 1 yadır bu aydan sonra saç dökülmesinde azalışlar başlar, kullanım süresi 12 aydır. Maksimum sonuçlarını göstermesi için 12 ay boyunca 2 güne 1 yada 3 güne 1 olarak kullanılması gerekir. Avodart ilacını 25 yaş üstü erkeklerin kullanması gerekir.

Dutasterid (Avodart) Ne İçin Kullanılır?​

Dutasterid, iyi huylu prostat hiperplazisini (BPH; prostat bezinin büyümesi) tedavi etmek için tek başına veya başka bir ilaçla (tamsulosin [Flomax]) kullanılır. Dutasterid, BPH semptomlarını tedavi etmek için kullanılır ve akut idrar retansiyonu (ani idrar yapamama) gelişme şansını azaltabilir. Dutasterid ayrıca prostat ameliyatına ihtiyaç duyulma olasılığını da azaltabilir. Dutasterid, 5-alfa redüktaz inhibitörleri adı verilen bir ilaç sınıfındadır. Prostatı büyüten doğal bir maddenin üretimini bloke ederek çalışır.

Dutasterid Nasıl Kullanılır?​

Dutasterid ağızdan almak için bir kapsül olarak gelir. Genellikle günde bir kez aç veya tok karnına alınır. Dutasterid'i her gün yaklaşık aynı saatte alın. Reçete etiketinizdeki talimatları dikkatlice izleyin ve anlamadığınız herhangi bir kısmı doktorunuzdan veya eczacınızdan açıklamasını isteyin. Dutasterid'i aynen anlatıldığı gibi alın. Daha fazla veya daha az almayın veya doktorunuzun önerdiğinden daha sık almayın.

Kapsülleri bütün olarak yutunuz; çiğnemeyi açmayın veya ezmeyin.

Dutasterid'i 3 ay kullandıktan sonra semptomlarınız düzelebilir, ancak dutasterid'in tam faydasını görmeniz 6 ay veya daha uzun sürebilir. Tedaviniz sırasında nasıl hissettiğiniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Dutasterid semptomlarınızı kontrol edebilir ancak durumunuzu iyileştirmez. Kendinizi iyi hissetseniz bile dutasterid almaya devam edin. Doktorunuzla konuşmadan dutasterid kullanmayı bırakmayınız.

Hasta için üretici bilgilerinin bir kopyasını eczacınıza veya doktorunuza sorun.

Dutasteride Yan Etkileri​

Dutasterid yan etkilere neden olabilir. Bu belirtilerden herhangi biri şiddetliyse veya geçmiyorsa doktorunuza söyleyin:​

 • ereksiyon olamama veya sürdürememe
 • cinsel dürtüde azalma
 • boşalma ile ilgili sorunlar

Bazı yan etkiler ciddi olabilir. Bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, hemen doktorunuzu arayın veya acil tıbbi yardım alın:​

 • göğüslerde boyut artışı, topaklar, ağrı veya meme başı akıntısı gibi değişiklikler
 • yüz, dil veya boğazın şişmesi
 • nefes alma veya yutma zorluğu
 • soyma cilt
Dutasterid kullanmak, yüksek dereceli prostat kanseri (diğer prostat kanseri türlerinden daha hızlı yayılan ve büyüyen bir prostat kanseri türü) geliştirme riskinizi artırabilir. Dutasterid almanın riskleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Dutasterid başka yan etkilere neden olabilir. Bu ilacı kullanırken olağandışı bir sorununuz varsa doktorunuzu arayın.

Avodart (Dutasteride) Bayanlar Kullanabilir mi?​

Dutasterid'in sadece erkeklerde kullanıldığını bilmelisiniz. Kadınlar, özellikle hamile olan veya olabilecek olanlar, dutasterid kapsüllerini kullanmamalıdır. Kapsüllerin içeriğine dokunmak fetüse zarar verebilir. Hamile olan veya hamile kalabilecek bir kadın, sızıntı yapan kapsüllere yanlışlıkla dokunursa, bölgeyi hemen sabun ve suyla yıkamalı ve doktorunu aramalıdır.
 
K

Kelim

Üye
Mesajlar
3
Puanları
1
3 günde 1 avodart alıyorum, ne zaman etki etmeye başlar dün ve bugün 2 tane içtim herhangi bir şey gözlemledim daha
 
K

Kelboy

Üye
Mesajlar
25
Puanları
3
Dostum en az 6 ay sonra etkisini gösterir
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
6
Gösterim
318
Limasi
L
P
Cevaplar
1
Gösterim
425
Panelist
Panelist
R
Cevaplar
1
Gösterim
258
S
L
Cevaplar
1
Gösterim
285
Payitaht
P
H
Cevaplar
2
Gösterim
384
E
Akhan
Cevaplar
5
Gösterim
442
Alcapone
A

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Sponsor Bağlantı

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
37
Çevrim içi ziyaretçiler
22
Toplam ziyaretçi
59
Robots
11
Üst Alt