Dutasterid Saç Çıkarır mı?

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Uzman
 • 520 Görüntülenme
 • 2 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Dutasterid Saç Çıkarır mı


Dutasterid Avodart ilacının etken maddesi, erkeklerde iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) olarak bilinen bir durum olan büyümüş prostat bezlerini tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Bazen erkek tipi kellik tedavisinde de kullanılır.

Dutasterid, erkek cinsiyet hormonu testosteronunun dihidrotestosterona (DHT) dönüşümünü bloke ederek çalışır. DHT esas olarak prostat bezinde, testislerde, adrenal bezlerde ve saç köklerinde oluşur ve erkeklerde saç dökülmesine bağlı prostat büyümesine ve saç kökünün minyatürleşmesine neden olur. Dutasteride şu anda Birleşik Krallık'ta saç dökülmesi tedavisi için lisanslı değildir ve mevcut değildir.

Saç dökülmesini önleyebilir mi?​

Dutasterid tıbbi olarak, prostat büyümesi olan erkeklerde BPH semptomlarını tedavi etmek ve iyileştirmek için DHT üretimini azaltan ikili 5-alfa-redüktaz inhibitörü olarak bilinir. Ayrıca erkeklerde saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılmıştır ve erkek tipi kellik olan erkeklerde saç dökülmesini yavaşlatmak ve yeniden saç çıkarmak için finasteride (Propecia) benzer şekilde çalışır.

Genetik olarak erkek tipi kelliğe yatkın erkeklerde hem dutasterid hem de finasterid, DHT'nin saç köklerine bağlanmasını durdurur.

Dutasterid sadece 18 yaşından büyük erkeklerin kullanımına uygundur ve kadınlar veya çocuklar tarafından alınmamalıdır. Erkek fetüslerde genital kusurlara neden olabileceğinden hamile kadınlar veya hamile kalmayı planlayan kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.

Dutasterid ve finasterid​

Dutasteride, Propecia (finasteride) saç dökülmesi tedavisindeki aktif bileşen olan finasteride benzer şekilde çalışır. Her ikisi de, testosteronu DHT'ye dönüştürmekten sorumlu olan 5-alfa-redüktaz enzimini inhibe ederek çalışan, günlük alınan oral tabletlerdir. DHT, erkek tipi saç dökülmesi ve prostat bezi büyümesi ile ilişkili hormondur. Dutasterid ayrıca ek bir 5-alfa-redüktaz enzimini de inhibe eder, bu da teorik olarak finasteridden daha güçlü bir tedavi olduğu anlamına gelir. Bu aynı zamanda yan etkilerin de daha şiddetli olabileceği anlamına gelir.

Şimdiye kadar, saç dökülmesinin tedavisinde dutasterid'in güvenliği ve etkinliği konusunda Birleşik Krallık'ta yürütülen hiçbir klinik çalışma yapılmamıştır. ABD'de BPH tedavisi için onaylanmıştır, ancak şu anda ABD veya Birleşik Krallık'ta erkek tipi kellik tedavisi için onaylanmamıştır. Dutasteride saç dökülmesinin tedavisi için mevcut değildir, ancak saç dökülmesini yavaşlatan ve yeni saçların büyümesini destekleyen aktif bileşen finasterid içeren Propecia'yı satın alabilirsiniz.

Dutasterid prostat kanseri ile bağlantılı mı?​

Prostat kanseri riski yüksek olan erkeklerle ilgili bir klinik çalışmada, dutasterid alan erkeklerin, ilacı almayan erkeklere göre daha sık ciddi bir prostat kanseri formuna sahip oldukları gösterilmiştir. Çalışma ayrıca dutasterid'in daha az ciddi tümörler için prostat kanseri insidansını azalttığını gösterdi.

Dutasterid'in prostat kanserini saptamak için kullanılan PSA kan testinin sonuçlarını etkilediği gösterilmiştir. Bu testi yaptırmanız gerekiyorsa, doktorunuza dutasterid kullandığınızı ve sonuçları okurken bu etkiyi göz önünde bulundurabileceklerini söyleyin.

Yan etkileri nelerdir?​

Tüm ilaçlarda olduğu gibi dutasterid de bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir.

Yaygın yan etkiler (10 erkekten 1'ini etkiler):
 • erektil disfonksiyon
 • düşük libido (seks dürtüsü)
 • boşalma sorunları
 • meme büyütme veya hassasiyet
Yaygın olmayan yan etkiler (100 erkekten 1'ini etkiler):
 • kalp yetmezliği - semptomlar nefes darlığı, aşırı yorgunluk ve bacaklarda ve ayak bileklerinde şişmeyi içerir
 • saç dökülmesi veya saç büyümesi
Frekansın bilinmediği yan etkiler:
 • depresif hissetmek
 • testis şişmesi ve ağrısı
Dutasterid, tedavi edilmediği takdirde ciddi olabilen alerjik reaksiyona neden olabilir, bu nedenle ilacı alırken aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, ilacı almayı bırakın ve hemen tıbbi yardım alın:
 • deri döküntüsü (bazen kaşıntılı)
 • kovanlar
 • yüzün, dudakların, dilin, göz kapaklarının, kolların veya bacakların şişmesi
 • zor nefes alma, göğüste sıkışma, nefes darlığı
Bazı ilaçlar da dutasterid ile reaksiyona girer ve yan etkilerin ortaya çıkma olasılığını artırabilir. Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız, dutasterid almadan önce doktorunuza söyleyiniz:
 • alfa blokerler (büyümüş prostat veya yüksek tansiyon için).
 • bazı yüksek tansiyon ilaçları
 • HIV tedavisi
 • mantar enfeksiyonlarının tedavisi
 • bazı antidepresanlar
Dutasterid sadece erkekler tarafından alınmalıdır ve kadınlar, çocuklar veya ergenler tarafından alınmamalıdır. Etkin madde cilt yoluyla emilebileceğinden ve erkek bebeklerde doğum kusurlarına neden olabileceğinden, kırık kapsüller hamile kadınlar tarafından kullanılmamalıdır. Eşiniz hamileyse, seks sırasında prezervatif kullanılmalıdır. Bunun nedeni dutasterid'in menide taşınabilmesi ve erkek bebeğin normal gelişimini etkileyebilmesidir.

Dutasterid'in erkek doğurganlığını etkileyebilecek sperm sayısını, meni hacmini ve sperm hareketini azalttığı gösterilmiştir. Dutasterid ayrıca ciddi karaciğer hastalığı olan erkeklerin kullanması önerilmez.

Ayrıca erkek meme büyümesine (jinekomasti) ve hassasiyete neden olabilir. Bu durum sizi rahatsız ediyorsa ve memede kitle veya meme ucundan akıntı fark ederseniz doktorunuza görünmelisiniz. Bunlar meme kanseri belirtileri olabilir.

Fıstık veya soyaya alerjiniz varsa, soya yağı içerebilen soyadan lesitin içerdiğinden dutasterid kullanmamalısınız.
 
U

Umutsuzkel

Üye
Mesajlar
10
Puanları
1
Dutasteridi iki haftadır kullanıyorum meme uçlarımda hassasiyet oluştu ucu belirginleşti biraz şişlik oluştu, 2 günde 1 almayı düşünüyorum sonra 3 günde 1 alacam bu durum normal mi sizce?
 
C

Chrisis

Üye
Üye
Mesajlar
65
Puanları
6
Anti androjen ilaçlar ilk haftalarda jinekomasti yapabilir ancak sizde erken olmuş yüksek ihtimalle o seviyede kalır çok büyüme yapmaz
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
6
Gösterim
327
Limasi
L
P
Cevaplar
1
Gösterim
428
Panelist
Panelist
R
Cevaplar
1
Gösterim
261
S
L
Cevaplar
1
Gösterim
290
Payitaht
P
H
Cevaplar
2
Gösterim
391
E
Akhan
Cevaplar
6
Gösterim
451
O

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
0
Toplam ziyaretçi
0
Robots
5
Üst Alt