Finasterid Etkisini Ne Zaman Gösterir

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Invincible
  • 587 Görüntülenme
  • 2 Yorum
I

Invincible

Üye
Moderatör
Mesajlar
58
Puanları
1
Finasterid ilacını kullanan kişiler genellik etkisini ne zaman gösterir gibi sorular sormaktadır. Genetik saç dökülmesine karşı kullanılan ilaçlardan en etkilisi finasteridtir. Bu ilaç ABD sağlık bakanlığı (FDA) tarafından saçları güçlendirdiği ve dökülmüş saçları tekrar çıkardığı onaylanmış bir ilaçtır. Etki mekanizması saç dökülmesine sebep olan dht hormonunu azaltarak gösterir. Testosteron hormonu dokularda daha etkili olabilmesi için 5 alfa redüktaz enzimi ile dht hormonuna dönüşür. Dht hormonu saç hücrelerinde pgd2 salınımını artırarak trombosit kan hücreleri oluşumunu engeller. Bu sebeple saç kökleri beslenemez ve dökülmeye başlar.

Finasterid Etkisini Ne Zaman Gösterir.jpeg


Finasterid ilacı etkisi kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Kişinin saç dökülme şiddeti, saç yapısı özellikleri belirleyici rol oynar. Finasterid ilk 6 aylık kullanımdan sonra etkisini gösterir. Maksimum sonuçlarını görmek için 12 ay kullanmak daha sonrasında ise sürekli olarak oral yada topikal olarak kullanmak gerekir. İlacın kullanımı bırakılırsa saçlar hızlı bir şekilde dökülme sürecine başlar. İlk kullanmadan önceki duruma geri döner.

Saç dökülmesini önlemek için sadece finasterid kullanmak çok etkili olmaz. Başarı oranını artırmak için minoxidil, procapil yada estradiol gibi saç kökü uyarıcı losyonları kullanmak gerekir. Ek olarak 3 güne bir konazol şampuan ile saçları yıkamak, günde 1 tane 5 mg biotin almak gerekir. Bu kombine tedavi ile başarı oranı daha çok artar.

Finasterid (proscar) ilacı ilk 6 aylık kullanımda saçlarda incelmeye dökülmeye sebep olabilir. Bu duruma döngü olayı denir. Saç tellerinin yenilenme sürecine girer eski saçların bazıları dökülür yerine yenileri çıkmaya başlar. Bu süreçte saç kökleri DHT azalmasından dolayı daha sağlıklı bölünmeye başlar. İncelmiş kıllar dökülür termal saç haline gelmeye başlar. İlacı sürekli ve istikrarlı bir şekilde kullanmak çok önemlidir.

Bazı insanlar finasteridin yan etkilerinden dolayı kullanmayı bırakıyorlar. Saç hücrelerindeki yenilenmeler yarıda kaldığı için saçlarım toparlanma süreci sekteye uğruyor. Tekrar ilaç kullanmaya başlas bile olumlu etkilerini göstermesi aylar alabilir.

Finasterid kullanıp etkisini göremeyen insanlar daha etkili dutasterid (avodart) ilacını kullanmaya başlıyor. Bu ilaç daha çok dht engelliyor. Testosteron dht dönüştüren 2 tip enzimi de engelliyor. Vücutta androjen azalması östrojen artışına sebep olabilir. Östrojen saçlar için yararlı bir hormondur.
 
M

Moniker

Üye
Mesajlar
6
Puanları
1
Finasterid proscar tekrar kullanmayı düşünüyorum,eğer başlarsam detaylı günlük notlar yazacağım
 
K

KillThat

Üye
Mesajlar
2
Puanları
1
Finasterid proscar tekrar kullanmayı düşünüyorum,eğer başlarsam detaylı günlük notlar yazacağım
Son durumunuz nedir acaba proscar kullanıyor musun dökülmeler durdumu genel bilgilendirme yaparsanız bende başlamak istiyorum karar vermedim
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
6
Gösterim
327
Limasi
L
P
Cevaplar
1
Gösterim
428
Panelist
Panelist
R
Cevaplar
1
Gösterim
261
S
L
Cevaplar
1
Gösterim
290
Payitaht
P
H
Cevaplar
2
Gösterim
391
E
Akhan
Cevaplar
6
Gösterim
451
O

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
36
Çevrim içi ziyaretçiler
19
Toplam ziyaretçi
55
Robots
6
Üst Alt