Finasterid Kadınlar Kullanabilir mi?

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Esra
 • 352 Görüntülenme
 • 1 Yorum
Esra

Esra

Üye
Üye
Mesajlar
69
Puanları
6
Birçok insan saç dökülmesi yaşar. Yaşlandıkça, saçınızın renginde ve kalınlığında da bazı değişiklikler fark edebilirsiniz. Ancak bazı kişilerde can sıkıcı olabilecek ve yaşam kalitesini etkileyebilecek aşırı androgenetik alopesi (saç dökülmesi) olabilir.

Saç dökülmesinin birçok farklı türü veya nedeni vardır. Saç dökülmesi yaşıyorsanız, saç dökülmesine neyin neden olduğunu öğrenmek için sağlık uzmanınızla konuşun. Saç dökülmesinin en yaygın türü, bir çok ülkede yaklaşık 50 milyon erkeği ve 30 milyon kadını etkileyen androgenetik veya androjenik alopesidir. Bu yaygın saç durumu, erkeklerde erkek tipi saç dökülmesi ve kadınlarda kadın tipi saç dökülmesi olarak da bilinir.

Neyse ki, saç dökülmesi için mevcut tedaviler var. Yaygın bir seçenek finasteriddir (Propecia). Bu yazıda finasterid hakkında daha fazla konuşacağız - nasıl çalıştığı, ne kadar etkili olduğu ve ne gibi yan etkiler bekleneceği.

Finasterid saç dökülmesi için nasıl çalışır?​

Finasterid , testosteronun DHT'ye (dihidrotestosteron) dönüşmesini durdurarak saç dökülmesi için çalışır. Sonuç olarak vücuttaki DHT miktarı azalır. DHT, hem kadınlarda hem de erkeklerde saç dökülmesine bağlı bir hormondur.

Dezavantajı ise finasteridin de teratojenik olmasıdır - yani, onu alırken hamile kalırsanız, doğmamış bebeğiniz üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bu nedenle premenopozal kadınlar finasterid alırken güvenilir bir doğum kontrol yöntemi kullanmalıdır. Ve hamile kadınlar finasterid almamalıdır.

Finasterid'in hem erkekleri hem de kadınları etkileyen yan etkileri var mı?​

Kısacası, evet. Erkekler ve kadınlar finasterid ile aşağıdaki yan etkileri yaşayabilir:

 • Baş dönmesi
 • Düşük cinsel istek ( libido )
 • Meme şişmesi
 • Göğüslerde hassasiyet

Saç dökülmesini tedavi etmek için finasterid ne kadar sürebilir?​


Saç dökülmesini tedavi etmek için uzun süreli finasterid almanız gerekecektir. Bu ilacı almayı bırakırsanız, saçlarınızı tekrar kaybetmeye başlayacaksınız.

Erkekler için hangi finasterid dozu işe yarar?​

Erkek tipi saç dökülmesi için FDA finasteridi günlük 1 mg dozda onayladı. Ancak benign prostat hiperplazisi (BPH) olan erkeklerde günlük finasterid dozu 5 mg'da daha yüksektir. BPH'de, genişlemiş bir prostat, zayıf bir idrar akışı veya tuvaleti daha acil kullanma ihtiyacı gibi semptomlara neden olabilir.

Finasterid saç dökülmesinde ne kadar etkilidir?​

Üç önemli klinik çalışma, erkeklerde saç dökülmesi için finasteridin etkinliğini belirledi. İki klinik çalışma, başın tepesinde (üstte) saç dökülmesine odaklanan erkeklere odaklandı ve bir çalışma, saç çizgisi gerileyen erkeklere odaklandı.

Saç sayısına göre, 2 yıllık finasterid tedavisi, tepe bölgesi saç dökülmesi olan erkeklerin %83'ünde ek saç dökülmesini önledi ve 1 yıllık finasterid tedavisi, saç çizgisi gerileyen erkeklerin %70'inde daha fazla saç dökülmesini engelledi.

Kadınlarda finasteride gelince, 2006 yılında yapılan küçük bir klinik araştırma, menopoz öncesi kadınların %62'sinin, günlük 2,5 mg finasteridi drospirenon içeren bir doğum kontrol hapıyla birleştirerek 1 yıl sonra daha iyi saç yoğunluğuna sahip olduğunu göstermiştir. Drospirenone, doğal olarak oluşan progesteron seks hormonunun insan yapımı bir versiyonudur.

2014 yılında yapılan bir klinik çalışmada, menopoz öncesi ve menopoz sonrası kadınların yaklaşık %82'sinde saç kalınlığında bir iyileşme görülmüştür. Ayrıca, yaklaşık %69'u daha iyi saç yoğunluğu yaşadı. Bu çalışma katılımcıları, 3 yıl boyunca her gün 1.25 mg finasterid aldı.

Finasteridde hala kel kalabilir misin?​

Kısa cevap evet.

Genel olarak finasterid, saç dökülmesini fark ettikten hemen sonra almaya başlarsanız daha etkilidir. Aslında, klinik araştırmalar, erkeklerin saç dökülmesini ilk kez deneyimledikten sonraki 5 yıl içinde - 10 cm'den (4 inç) daha az kel bir nokta ile - finasteridden büyük olasılıkla fayda sağlayacağını ileri sürdü.

Finasterid almaya başladığınızda sabırlı olun. Etkisini göstermesi en az 3 ay sürebilir. O zamana kadar herhangi bir fayda görmezseniz, sağlık uzmanınızla konuşun. Diğer saç dökülmesi tedavisi seçeneklerini sizinle tartışabilirler.

Finasterid sizin için çalışıyorsa, daha fazla saç dökülmesini önlemek için bu ilacı her gün almaya devam etmeniz gerekecektir. Finasterid almayı bırakırsanız tekrar saç dökülmesi yaşayacaksınız.

Kadınlarda saç dökülmesi için hangi finasterid dozu işe yarar?​

Kadınlarda saç dökülmesi için finasterid, etiket dışı bir kullanımdır. Bu, FDA'nın, onu alan kadınlar için standart doz önerileri sağlamadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, birkaç çalışma günde 1.25 mg veya 2.5 mg finasteridin saç dökülmesi olan kadınlara yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Ancak uzmanlar, genellikle saç dökülmesi olan kadınlar için ilk tercih edilen seçenek olarak finasteridi önermezler. Bunun yerine uzmanlar, kafa derisinin saç dökülmesinden etkilenen kısmına uygulanan reçetesiz (OTC) bir ürün olan Rogaine (minoxidil) %2'yi tercih ediyor.

Kadınlarda saç dökülmesi için daha yüksek dozlar daha iyi çalışır mı?​

Günde 1.25 mg veya 2.5 mg işe yararsa, günde 5 mg daha mı iyi? Şart değil.

Bir dizi çalışma, günde 5 mg finasterid almanın saç yoğunluğunu ve kalınlığını iyileştirdiğini göstermiştir. Ancak araştırmalardaki kadınların aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç istenmeyen yan etkisi oldu:

 • Düşük libido
 • baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Anormal adet dönemleri
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Vücut kıllarının fazla uzaması
Ancak bu yan etkilerin çoğu hafifti ve zamanla soldu.

Günde 1,25 mg veya 2,5 mg'lık daha düşük finasterid dozları, kadınlar için günde 5 mg ile benzer sonuçlar elde ediyor gibi görünüyor - ve daha az yan etki ile. Ancak en iyi tedavi dozunu ve programını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Finasterid almalı mıyım?​

Finasterid, erkek tipi saç dökülmesi olan erkekler için FDA onaylı bir tedavi seçeneğidir. Finasterid, hamile kalmayı düşünmeyen, özellikle Rogaine'i etkili bulamayan kadınlarda da yararlı bir seçenek olabilir.

Finasterid'in erkeklerde etkili bir tedavi olduğu gösterilmiş olsa da, kadınlarda saç dökülmesi için de düşünülebilir. Saç kalınlığını iyileştirmeye yardımcı olsa da, finasteridin işe yaraması için uzun süreli alınması gerekir. Ayrıca hoş olmayan yan etkilere neden olabilir. Hangi seçeneğin sizin için doğru olduğunu belirlemek için sağlık uzmanınızla konuşun.

Anahtar çıkarımlar:

 • Finasterid (Propecia), testosteronun vücuttaki DHT miktarını azaltan DHT'ye (dihidrotestosteron) dönüşmesini engelleyerek çalışır. DHT, kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesine bağlı bir hormondur.
 • Finasterid, erkeklerde günde 1 mg saç dökülmesi için etkili bir tedavidir. Finasterid günde 1.25 mg veya 2.5 mg da kadınlarda saç dökülmesi için işe yarayabilir.
 • Finasterid doğum kusurlarına neden olabilir, bu nedenle menopoz öncesi kadınlar finasterid alırken güvenilir bir doğum kontrol yöntemi kullanmalıdır. Ayrıca, hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız sağlık uzmanınızla konuşun.
 
T

Tolga

Üye
Mesajlar
8
Puanları
1
Merhaba dökülme sorunu için doktora gittim genetik olduğunu söyledi, şimdilik bir ilaç vermedi ailemi sordu bende ailemde tek bende var söyledim. Dökülmeler devam ediyor geçmiyor ne yapmamı önerirsiniz şampuan vitamin kullanmak istiyorum hangisi iyi gelir saçıma.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
6
Gösterim
327
Limasi
L
P
Cevaplar
1
Gösterim
428
Panelist
Panelist
R
Cevaplar
1
Gösterim
261
S
L
Cevaplar
1
Gösterim
290
Payitaht
P
H
Cevaplar
2
Gösterim
391
E
Akhan
Cevaplar
6
Gösterim
451
O

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
0
Toplam ziyaretçi
0
Robots
4
Üst Alt