Finasterid Saç Çıkarır mı?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 465 Görüntülenme
  • 3 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Finasterid pek çok insan saç dökülmesi önlemek ve yeni saç çıkarır mı diye uzun süre kullanmaya başlıyor bu sorunun cevabına "evet" veya en azından "erkeklerin %80'inden fazlasında evet" diyebiliriz.

Finasterid Saç Çıkarır mı


Erkek tipi kellik, ülkemizde yaklaşık 6,5 milyon erkeği etkileyen çok yaygın bir durumdur. Türk erkeklerin %50'si 50 yaşın üzerinde bir tür erkek tipi kellik yaşayacaktır - ancak bazı erkekler için saç dökülmesi çok daha erken yaşlarda ortaya çıkabilir. Propecia (finasterid) en etkili olan bir dizi saç dökülmesi tedavisi mevcuttur. Propecia kullanan erkeklerin %80'inden fazlası bir iyileşme yaşarken, %66'sı yenilenen saç büyümesinden fayda görecektir. Propecia'yı sipariş etmek veya reçeteli tedaviler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, çevrimiçi kliniğimizi ziyaret edin .

Propecia yada Proscar (finasterid) için klinik kanıt​

Beş yıllık bir tıbbi çalışmada, iki grup erkek ya finasterid (Propecia'daki aktif madde) ya da bir plasebo (sahte hap) içeren günlük bir tablet aldı. Sonuçlar çarpıcıydı.

Finasterid alan erkeklerin %80'inden fazlası saç dökülmesinin 6 ila 12 ay içinde durduğunu ve %66'sı yeniden büyüme bildirdiğini buldu. Buna karşılık, plasebo grubunun tamamı saç dökülmesi yaşadı. Ayrıca, finasterid alan erkekler, saç yoğunluğunda önemli artışlar ve tedaviden sonra saçlarının görünümünde iyileşme bildirmiştir.

Propecia'nın çalışması ne kadar sürer?​

Propecia hızla çalışır, ancak anında değil. Propecia'yı bir fayda görmeden önce 3 aya kadar almanız gerekebilir, ancak bazı erkeklerde en iyi sonuçların ortaya çıkması 12 ayı bulabilir. Ancak iyi haber, Propecia'yı 12 ay boyunca kullanan her 10 erkekten 8'inde saç dökülmesini durduruyor ve Propecia alan erkeklerin üçte ikisi, bir tür yeniden saç çıkmasının keyfini çıkarıyor. Ancak Propecia'yı aldıktan 12 ay sonra herhangi bir fayda görülmediyse, alternatif bir tedavi şekli aramayı düşünmelisiniz. Daha fazla bilgi için saç dökülmesi bilgi sayfamızı ziyaret edin.

Propecia herkes için çalışıyor mu?​

Propecia yada proscar, erkek tipi kellik yaşayan erkekler için en etkilidir . Kadın tipi kellik (çok daha az yaygın olsa da) olmasına rağmen, Propecia'nın kadınlarda kullanımını destekleyen hiçbir klinik kanıt yoktur, aslında kadınlar için tehlikeli olabilir. Alopecia totalis gibi belirli saç dökülmesi türleri Propecia tarafından tedavi edilemez. (Daha fazla bilgi için Saç Dökülmesiyle İlgili Gerçekler'e bakın.) Nihayetinde saç dökülmesi yaşlanmanın doğal bir sonucudur: Yaşlandıkça, Propecia daha az etkili olacaktır.

Propecia kalıcı olarak çalışır mı?​

Propecia'nın bir tedavi değil, bir saç dökülmesi tedavisi olduğunu unutmamak önemlidir. Propecia almayı bıraktığınızda, testosteronunuz daha önce olduğu gibi DHT'ye dönüşmeye başlayacaktır. Yavaş yavaş saç dökülmeniz devam edecek ve muhtemelen tedaviyi bıraktıktan sonraki 12 ay içinde kazanmış olduğunuz tüm saçlarınızı kaybedeceksiniz.

Propecia çalışmayı durdurabilir mi?​

Evet, Propecia'yı kullanmayı bırakırsanız, etkisi duracak ve saç dökülmesi devam edecektir. Saç dökülmesini durdurmak istediğiniz sürece Propecia almaya devam etmeniz gerekecektir.

Propecia'yı bir süredir alıyorsanız ve bunun da işe yaramadığını düşünüyorsanız, lütfen doktorunuzla konuşun. Günde 1 tabletten fazla almak Propecia'nın daha hızlı veya daha iyi çalışmasını sağlamaz, ancak yan etkilerin görülme olasılığını artırabilir.

Propecia neden bende çalışmıyor?​

Herkesin vücudu farklıdır ve bir tedavi 1 kişide işe yarayabilirken başka bir kişide işe yaramayabilir. Propecia'yı aldıktan 3-6 ay sonra saç dökülmesinde herhangi bir iyileşme görmediyseniz, doktorunuzla görüşmenizde fayda var. Sonraki en iyi adımların ne olduğu konusunda tavsiyede bulunabilecekler.

Regaine popüler bir saç dökülmesi tedavisidir. Regaine'deki aktif bileşen, saç dökülmesini yavaşlatmaya ve yeniden büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olur. Genellikle bir köpük içinde kafaya uygulanır.

Propecia'yı ömür boyu alabilir misin?​

Propecia uzun süre alınabilir. Propecia almayı bıraktığınızda saç dökülmenizin büyük olasılıkla yeniden başlayacağını unutmamak önemlidir.

Propecia en çok kimin için çalışır?​

Saçınızın inceldiğini ve azaldığını fark ettiğiniz anda tedaviye başlamak en iyisidir. Bu size süreci yavaşlatmak ve potansiyel olarak yeniden büyümeyi teşvik etmek için en iyi şansı verir.
 
L

Leonardo

Üye
Mesajlar
13
Puanları
1
Hocam şöyle bir yazı okudum doğrumu sizce? Testosteronun dihidrotestosterona çevrilmesini bloke ettiği gibi beyinde de progesteron hormonunun alleprognanolone hormonuna dönüşmesini bloke ediyor, bu yüzden depresyon, hafıza problemleri, konuşmada bozukluk, brain fog gibi nörolojik yan etkiler görülebilir çok uzun süre kullanımında kalıcı yan etkiler yaşanabilir.
 
J

Jake

Üye
Mesajlar
12
Puanları
1
İlacın yan etkilerinde progesteron ile ilgili bir yan etkiler bildirilmemiş
 
L

Leonidas

Üye
Mesajlar
5
Puanları
1
Ya herkes finasterid kullanıyor ama sonuç alan yok nasıl fda onayı aldı anlamadığım nokta bu ilaç nasıl etki ediyor var olan saçlarımı kalınlaştırıyor, dökülenleri çıkartmıyor mu?
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
6
Gösterim
443
Limasi
L
P
Cevaplar
1
Gösterim
518
Panelist
Panelist
R
Cevaplar
2
Gösterim
354
O
L
Cevaplar
1
Gösterim
354
Payitaht
P
H
Cevaplar
2
Gösterim
477
E
Akhan
Cevaplar
7
Gösterim
650
hasannakyuz
H

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
2
Toplam ziyaretçi
2
Robots
4
Üst Alt