Finasterid saç dökülmesini önler mi?

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 186 Görüntülenme
  • 0 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Dünya çapında milyonlarca erkek tarafından kullanılan finasteride (Proscar, Propecia) erkek tipi kellik veya androgenetik alopesiden kaynaklanan saç dökülmesini önlemek ve bazı durumlarda tersine çevirmek için bilime dayalı birkaç ilaçtan biridir.

Finasterid saç dökülmesini durdurur mu.jpg


Finasterid, vücudun saç köklerine zarar verebilecek ve erkek tipi kelliğe neden olabilecek bir androjen hormonu olan dihidrotestosteron (DHT) oluşturmasını engelleyerek saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olur.

Finasteridin vücudunuzda çalışma şekli nedeniyle, saç çizginizde saç dökülmesini önleyebilir.

Bununla birlikte, finasterid için reçeteleme bilgileri genellikle ilacın taçtaki (saç derinizin üst kısmındaki vertex alanı) saç dökülmesini durdurma etkisi vardır.

Erkek tipi kelliğin etkilerini yavaşlatmak, durdurmak veya potansiyel olarak tersine çevirmek için finasteridi (tek başına veya diğer saç dökülmesi tedavileriyle birlikte) nasıl kullanabileceğinizi öğrenin.

Finasterid Nasıl Etkili Olur?​

Finasteride, yaygın olarak 5-alfa-redüktaz inhibitörleri veya DHT blokerleri olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir .

5-alfa-redüktaz, birincil erkek seks hormonunuz olan testosteronu dihidrotestosteron veya DHT adı verilen daha güçlü bir hormona dönüştüren bir enzimdir.

DHT ve erkeklerde saç dökülmesi kılavuzumuzda açıklandığı gibi, saç dökülmesine yatkınsanız, DHT saç köklerinizdeki reseptörlere bağlanabilir ve bunların yavaş yavaş küçülmesine veya minyatürleşmesine neden olabilir.

Zamanla, bu saç folikülleri yeni saç üretmeyi durdurarak saç çizginizin geri çekilmesine ve kafa derinizdeki saçların incelmesine ve daha az örtücülük sağlamasına neden olabilir.

Bazı erkekler DHT'nin etkilerine diğerlerinden daha duyarlıdır, bu nedenle erkeklerde saç dökülmesinin hızı ve şiddeti değişebilir.

Çoğu zaman, erkek tipi kellik saç çizgisinde veya taçta veya bazen başınızın en üstündeki alan olan verteks kafa derisi olarak bilinen bölgede başlar.

Genleriniz tipik olarak, herhangi bir saç dökülmesini ilk olarak kafa derinizin neresinde fark edeceğinizi belirler.

Bazı erkekler için, saç dökülmesinin ilk belirtisi, uzaklaşan bir saç çizgisi iken, diğerleri için taç çevresinde veya kafa derisinin diğer kısımlarında yaygın incelme olabilir.

Saç derinizin arka ve yan taraflarındaki saç kökleri DHT'nin etkilerine karşı daha dirençli olduğundan, bu bölgelerin erkek tipi kellikten etkilenmesi nadirdir.

Finasterid, testosteronun DHT'ye dönüşümünü bloke ederek, vücudunuzun saç köklerinize zarar veren hormonu üretmesini engelleyerek saç dökülmesini kaynağında önler.

Araştırmalar, finasteridin DHT seviyelerini yaklaşık yüzde 70 oranında azalttığını gösteriyor. Çoğu erkek için bu, saç dökülmesinde gözle görülür bir azalma ve saç büyümesinde iyileşme sağlamak için yeterlidir.

Finasteride Önlerde Dökülen Saçları Geri Çıkartıyor mu?​

Peki, finasterid saç çıkarır mı? Saç dökülmesinin şiddeti bir erkekten diğerine değişebileceğinden, finasteridin herkes için korumaya veya yeniden çıkmaya yardımcı olacağı kesin bir saç miktarı yoktur.

Genel bir kural olarak, finasteridi daha fazla saç dökülmesine karşı bir koruma biçimi olarak düşünmek en iyisidir ve zaten kaybettiğiniz saçları yeniden çıkarmanın garantili bir yolu olarak değil.

Bununla birlikte, hemen hemen tüm bilimsel araştırmalar, finasteridin saç dökülmesini azalttığını ve birçok erkek için saç büyümesini iyileştirdiğini göstermektedir.

Şimdi, bu finasteridin saç çizginizi tamamen eski haline getireceği anlamına mı geliyor? Mutlaka değil, çeşitli faktörlerin hepsi saç dökülmesinde rol oynar.

Bir süredir azalan bir saç çizginiz varsa veya saç çizginizin çevresinde zaten çok fazla saç kaybettiyseniz, finasterid onu tamamen geri getirmeyebilir.

Bununla birlikte, finasterid kullanmak, saç derinizin incelme ve gerilemeyi henüz yeni fark etmeye başladığınız bölgelerinde bir miktar saçın yeniden büyümesine neden olabilir.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
6
Gösterim
403
Limasi
L
P
Cevaplar
1
Gösterim
484
Panelist
Panelist
R
Cevaplar
1
Gösterim
300
S
L
Cevaplar
1
Gösterim
326
Payitaht
P
H
Cevaplar
2
Gösterim
445
E
Akhan
Cevaplar
6
Gösterim
581
Orçun
O

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
0
Toplam ziyaretçi
0
Robots
4
Üst Alt