Ketoral şampuan kullananlar yorumları

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 1K Görüntülenme
  • 7 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Androgenetik alopesi, kepeklenme, yağlanma, seboreik dermatit ve mantar hastalığını tedavi etmek için ketoral şampuan kullananlar bu yazımızı sonuna kadar okumalarını öneririm. Ketokonazol içeren şampuanlar, saç dökülmesini tedavi etmenin en ekonomik yoludur. Ancak bu şampuanı üreten firmalar saç dökülmesini önlemek için önermezler. Ketoral şampuan %2 oranında ketokonazol etken maddesi içerir.

Ketoral şampuan kullananlar yorumları.jpg

Ketokonazol Nedir?​

Ketokonazol, 1976 yılında Belçika'da Janssen Pharmaceutica tarafından keşfedilmiştir. İmidazol adı verilen bir mantar önleyici ilaç sınıfına aittir. 1980'lerin başında piyasaya çıktı.

Bugün onu konazol, nizoral, fungoral ve ketoral şampuan, krem dahil olmak üzere çeşitli markalar altında bulabilirsiniz. Ancak en popüler marka adı Nizoral'dır. Bu, bugün piyasadaki en yaygın kepek önleyici ilaçlardan biridir.

Bu makale öncelikle şampuan versiyonuna bakacaktır, ancak ketokonazol birçok formda mevcuttur. Bunlara jel, köpük, krem ve hatta oral tabletler dahildir. Ancak oral tabletler ülkemizde yoktur.

Ketokonazol Dökülmeyi Önler mi??​

Ketokonazol bir antifungaldir, yani mantarları ve mayaları öldürür. İlaç, mantar ve mayada yaygın olarak bulunan organik bir molekülün üretimini durdurur: ergosterol. Bu, her iki organizmanın hücre zarına müdahale eder. Hücre zarları tehlikeye girdiğinde, organizmalar artık çoğalamaz.

Ketokonazol "geniş spektrumlu" bir ilaçtır. Bu, birçok mikroorganizma türüne karşı etkili olduğu anlamına gelir. Bunlar, yalnızca kepek vakalarının çoğundan sorumlu olan mantarı değil (aşağıda tartışılmıştır) ayrıca kafa derisinin diğer birçok, genellikle daha şiddetli mantar enfeksiyonlarını içerir.

Diğer koşulların yanı sıra ketokonazol pamukçuk, sedef hastalığı ve tinea kapitisi de tedavi edebilir.

Ketokonazol Saç Dökülmesi Tedavisi midir?​

Ketokonazolun kepek ve bazı mantar enfeksiyonlarının tedavisi için reçetesiz satılan ilaçlı bir şampuan olarak satıldığını en başta vurgulamak önemlidir. Şekline bağlı olarak (topikal veya oral) ketokonazol, vücudun çoğu bölgesindeki mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılabilir.

Erkek tipi saç dökülmesi mantar hastalığı değildir. Bu nedenle, ne üretici Nizoral şampuanı saç dökülmesine yönelik bir tedavi olarak pazarlamamaktadır ne de FDA bu endikasyon için onu onaylamamıştır.

Bununla birlikte, son yıllarda ketokonazol şampuanları saç dökülmesi topluluğu arasında bir miktar takipçi kazandı. Ketokonazolun destekçileri genellikle birkaç yıl önce yapılan bazı araştırma çalışmalarına atıfta bulundular. Bu çalışmaların yazarları, ketokonazol şampuanlarını amaçlanan kullanımlarının dışında ve özellikle erkek tipi kelliğe karşı bir tedavi olarak incelediler.

Buna geçmeden önce, ketokonazolun kullanım amaçlarına bir göz atalım.

Ketokonazol, Kepek, Yağlanma ve Seboreik Dermatit​

Kepek​

Kepek, her yıl dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen bir numaralı kafa derisi durumudur. Bu durumun ayırt edici özelliği kaşıntı ve göze hoş gelmeyen büyük beyaz pullardır.

Tüm sağlıklı insanlar her zaman kafa derisinde ve vücudunun geri kalanında cilt hücrelerini kaybeder, ancak bunlar normalde görünmez. Kepek durumunda bu değişir.

Kepekte görülen beyaz, çirkin, kabuklu pullar, aslında şu veya bu nedenle yüksek derecede yapışmayı koruyan ve kafa derisinden tek parça olarak ayrılan bir dizi ölü deri hücresidir.

Bilim adamları bugün bu durumun çok faktörlü olduğuna inanıyor. Başka bir deyişle, havadaki kimyasallar ve hatta stres dahil olmak üzere birçok nedeni olabilir. Ancak çoğu durumda, baş suçlu Malassezia adındaki bir mantardır. Bu, normalde sağlıklı insanların kafa derisinde bulunan bir mantar ailesidir. Ancak kepekte Malassezia kontrolden çıkarak çoğalır ve kafa derisini az çok ele geçirir.

Malassezia'nın kepeğe neden olduğu kesin mekanizma açık değildir. Ne olursa olsun, Malassezia'nın kepek patogenezinde rol oynadığına dair kanıtlar güçlüdür. Örneğin, 2014 yılında yapılan bir çalışmada, bir kepek hastası örneğinin %84'ünün kafa derisinde Malassezzia'nın mevcut olduğu bulundu. Bu, Malassezia'nın sadece %30'unda bulunduğu sağlıklı insanların aksineydi.

Mekanizma ne olursa olsun, gerçek şu ki Malassezia'dan kurtulmak genellikle kepek semptomlarından kurtulmanıza yardımcı olur. Ketokonazol bunu yapmakta çok iyidir.

Ketokonazol gibi güçlü bir mantar önleyici ile maya artık çoğalamaz veya hayatta kalamaz. Bu, kaşıntı ve kızarıklık gibi diğer rahatsız edici semptomların daha az ölçeklenmesine ve azalmasına yol açar.

Seboreik Dermatit​

Kepekle ilgili bir durum seboreik dermatittir.

Kepek gibi, SD'nin ana semptomları iltihaplanma, kaşıntı, pullanma, kızarıklık, pullanma (sarımsı veya beyaz) ve aşırı yağ üretimidir. Kepeğin aksine, saç derisinin dışındaki bölgelerde de oluşabilir. Bunlara kulaklar, göz kapakları, boyun, üst sırt, göğüs ve koltuk altları dahildir.

Kaşıntılı kafa derisi, seboreik dermatitin ana semptomlarından biridir.

Bilim adamları SD'nin kesin nedenini belirlememiş olsalar da, bu durumun ciddiyetini bir dizi faktörün düzenlediğine inanıyorlar. Bunlar yaş, cinsiyet ve bağışıklık sistemi sağlığını içerir. Kepekte olduğu gibi Malassezia da bir rol oynar.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, şimdiye kadar tartışılanlar göz önüne alındığında, SD genellikle ketokonazol ile tedaviye çok iyi yanıt verir. SD kafa derisini etkilediğinde şampuan versiyonu kullanılabilir, ancak yüzün veya vücudun diğer bölgelerinin SD için krem uygulanır.

Ketokonazol ve DHT azaltması​

Araştırmacılar tarafından belirtildiği gibi, ketokonazolün olumlu etkileri muhtemelen "antiandrojenik özelliklerinden kaynaklanmaktadır".

Erkek tipi kellik (veya androgenetik alopesi – AGA) ile mücadele söz konusu olduğunda, bunu yapmanın en iyi yollarından biri, DHT'yi kafa derisinden hedef almak ve çıkarmaktır . DHT (dihidrotestosteron), dört androjen veya erkek hormonundan biridir. Aynı zamanda erkek tipi kellikte rol oynayan birincil moleküldür.

Bunun nedeni AGA'lı kişilerin DHT'ye duyarlı olmaları ve bu durum saç folikülünün minyatürleşmesine neden olabilir . Folikül minyatürleştikçe saç büyüme döngüsü değişir ve sonunda saç mili tamamen durur.

Finasterid gibi ilaçlar DHT'yi vücudun her yerinde bloke ederek çalışır. Bununla birlikte, kafa derisinde DHT'yi bloke etmek eşit derecede etkilidir ve daha seçici olduğu için çok daha az yan etkiye yol açar.

Ketokonazolün doğrudan kafa derisine uygulandığında DHT sentezini inhibe etmede de rol oynayabileceği ortaya çıktı. Prostat kanseri hastalarıyla yapılan çalışmalar da ketokonazolün güçlü antiandrojenik özelliklerini doğrulamıştır.

Genetik dökülmesi olan erkeklerde araştırma​

Konuyla ilgili ilk çalışmalardan biri 20 yıldan fazla bir süre önce yayınlandı.

Çalışma, 27'si 21 aylık bir süre boyunca Nizoral şampuanı kullanan androgenetik alopesi olan 39 erkeği işe aldı. Diğer 12 erkek düzenli ilaçsız şampuan kullandı.

21 ayın sonunda, Nizoral grubundaki erkekler, anagen kılların oranında (yani, döngülerinin büyüme evresindeki kıllar) ve ayrıca kıl şaftlarının ortalama çapında iyileşmeler gösterdi.

Aynı zamanda daha kalın olan daha fazla büyüyen tüylerin bu kombinasyonu, tedaviden 6 ay sonra daha dolgun saçlara yol açtı. Kazançlar 15 ay sonra sabitlenene kadar devam etti. İlaçsız şampuan kullanan erkekler ise AGA'nın tipik özelliği olan yavaş ama istikrarlı düşüşe devam etti.

Bu ilk çalışmanın sonuçları, araştırmacıları ikinci bir çalışma yürütmeye teşvik etti (bu çalışmaların her ikisi de aynı makalede rapor edildi).

Bu ikinci çalışmada, iki grup erkek incelenmiştir. Her grupta dört erkek vardı. Bir grup Nizoral şampuan kullanmış, diğer grup ise günlük topikal minoksidil (normal, ilaçsız şampuan da kullanırken) uygulamıştır.

Altı ay sonra, her iki erkek grubu da ketokonazol grubunda %18 ve minoksidil grubunda %11 olan saç yoğunluğunda bir artış gösterdi. Her iki grupta da ortanca saç mili çapı %7 arttı.

Yazarlar, ketokonazol şampuanın saç yoğunluğunda, boyutunda ve anajen saç oranında kesin bir artışa neden olduğu sonucuna varmışlardır.

2002, 2006 ve 2011'de yapılanlar da dahil olmak üzere, konuyla ilgili daha yeni çalışmalar yapılmıştır.

Bu çalışmaların her biri, deneklerinin çoğunda saç büyümesini görmüş olsa da, bazı sınırlamalar vardı. Bunlar, örneklem büyüklüğünü ve denekler arasındaki kullanım tutarlılığını içerir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi​

2019'da Mısır'dan bir çift araştırmacı, kadın tipi saç dökülmesi (dişi AGA) için bir tedavi olarak topikal ketokonazol üzerinde çalıştı. Araştırmacılar, saç dökülmesi olan 40 kadını iki gruba ayırdı. Birinci grup %2 topikal minoksidil aldı. Minoxidil, bu durum için denenmiş ve test edilmiş, FDA onaylı bir tedavidir. İkinci gruba %2 topikal ketokonazol solüsyonu verildi. Her iki gruptaki kadınlar tedaviyi 6 ay boyunca günlük olarak uygulamışlardır.

Minoxidil grubundaki kadınlar yeniden büyümenin ilk belirtilerini daha erken görürken, 6 aylık işaretle her iki kadın grubunda da istatistiksel olarak anlamlı yeniden büyüme vardı. Ketokonazol tedavisi de daha az yan etkiye neden oldu. Genel olarak, her iki gruptaki kadınlar tedavilerinden eşit derecede memnun kaldılar. Bu çalışmanın sonuçları, topikal ketokonazolün saç dökülmesi olan kadınlar için etkili bir tedavi seçeneği olabileceğini düşündürmektedir.

Yan Etkileri​

Herhangi bir ilaçta olduğu gibi, ketokonazolün, sürekli kullanımına müdahale edebilecek veya devam etmeyi tamamen imkansız hale getirebilecek birkaç olası yan etkisi vardır.

Ketokonazol içeren şampuanlar, en azından amaçlandığı gibi kısa süreli kullanım için nispeten güvenlidir.

Uzun süreli kullanımda kaşıntı, batma, yanma veya tahriş yapabilir. Nadir durumlarda ketokonazol içeren şampuan saç dökülmesine neden olabilir.

Yan etkilerin ortaya çıkması durumunda, vücudunuz ilaca uyum sağladıkça bunlar azalabilir. Bu yan etkilerin çok güçlü olduğunu ve sıkıntıya neden olduğunu düşünüyorsanız, tedaviyi bırakın ve doktorunuza danışın.

Herhangi bir ilaçlı üründe olduğu gibi, yine de kullanmadan önce doktorunuza danışmanız iyi bir fikirdir. Bu, özellikle şu anda herhangi bir reçeteli ilaç kullanıyorsanız veya herhangi bir kronik sağlık durumunuz varsa geçerlidir.

Ketokonazol Şampuan Nasıl Kullanılır​

Ketokonazol kullanmaya karar verirseniz, onu en etkili şekilde kullandığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. İşte talimatlara daha yakından bir bakış:
  1. Saç dökülmesinden etkilenen kafa derisi bölgesini ıslatın.
  2. Ketokonazol şampuanı doğrudan saç dökülmesinden etkilenen bölgeye ve çevresinde geniş bir yarıçapa uygulayın.
  3. Şampuanı etkilenen bölgeye bir dakika masaj yaparak tamamen köpürmesini sağlayın.
  4. 5 dakika oturalım.
  5. Ilık yada soğuk suyla durulayın.
Pratik olarak ketokonazol uygulayarak duşa başlamanız çok daha kolay olacaktır. Ardından, ketokonazolün saçınıza etki etmesine izin verirken vücudunuzun geri kalanını yıkayabilirsiniz.

Ketokonazol şampuanı tüm kafa derisine uygulayabilirsiniz, ancak saç dökülmesi alanına özellikle dikkat edin. Bu, masaj çabalarınızın çoğunu oraya odaklamak ve bunu yaparken dairesel bir hareket kullanmak anlamına gelir.

Saçlarınızı ılık suyla masaj yaparak yıkarsanız bileşenlerin saç derisine ve saç köklerine nüfuz etmesini de sağlarsınız.

Saçları sıcak suyla yıkamak saç derisine ve saç köklerine zarar verir. Kuruluk, iltihaplanma ve tahrişe yol açar ve bundan mümkün olduğunca kaçınmalısınız.

Saç derinizi ılık yada soğuk suyla durulayarak tahriş olmasını engellersiniz.

Soğuk su durulamalarının başka faydaları da vardır! Yani, oksijen/besin dağıtımı ve atıkların uzaklaştırılması için harika olan artan sirkülasyon.

Şampuan kullanımıyla ilgili uyarılar​

Ketokonazol şampuanlar saç dökülmesine karşı bir rol oynayabilirken, bu faydalı etkinin bir bedeli vardır. Nizoral ve diğer ketokonazol şampuanları, kısa süreli kullanıma yönelik ilaçlı ürünler olduğundan, saç şaftı üzerinde çok serttirler. Ketokonazol şampuanın sık kullanımı muhtemelen saçınızı kuru, kırılgan ve kırılmaya meyilli bırakacaktır. Saçınızı ne sıklıkla kestiğinize ve ne kadar uzun olduğuna bağlı olarak, bu çıplak gözle görülebilir.

Uzun saçlarınız varsa, muhtemelen ketokonazol şampuanın saçınızı normalden çok daha fazla karıştırdığını da göreceksiniz. Bu nedenle muhtemelen Nizoral'dan sonra başka bir şampuan ve saç kremi kullanmanız gerekecektir.
 
R

Riot

Üye
Mesajlar
13
Puanları
3
Şampuan kullanırken bana arkadaşlarım su tavsiyelerde bulunuyordu, hergun yikama her gün yikarsan çok sıkıntı çekersin saçların zamanla minyatürlesme olur diye hocam bu doğrumu
 
M

Mesut

Üye
Mesajlar
12
Puanları
1
Ketoral şampuanı 1 aydır kullanıyorum saçlarımı biraz kuruttuğunı hissettim ama saçlar hala yumuşak.

Tedavi için aldım zaten bakalım iyi gelecekmi. İlk 1 ay haftada 2 kez kullandım.
 
L

lastmorn

Üye
Üye
Mesajlar
58
Puanları
8
Şampuan kullanırken bana arkadaşlarım su tavsiyelerde bulunuyordu, hergun yikama her gün yikarsan çok sıkıntı çekersin saçların zamanla minyatürlesme olur diye hocam bu doğrumu
Ketoral şampuan günlük kullanıma uygun değildir saçları inceltir
 
Y

yalçın

Üye
Mesajlar
14
Puanları
1
Ketoral şampuan yağlanmayı önlüyor ancak saçları çok inceltiyor böyle bir sorunu var.
 
K

Kami

Üye
Mesajlar
26
Puanları
1
Ketoral şampuanı haftada 1 kez kullanırım öneden nizoral kullanıyordum İkisini de üzerinde yazan talimata göre kullanılmalı. Sanırım 3-4 dakika saçta beklemesi gerekiyor. Saçları iyi durulamak ve asla çok sıcak su kullanılmaması gerekiyor. Ayrıca bu iki şampuanıda 3 4 gün de bir kullan yani devamlı kullanmalı.
 
E

Ersoy

Üye
Mesajlar
8
Puanları
1
Ben bu şampuanı 1 yıl boyunca kullandım saç dökülmesini önlemede etkisi olduğunu düşünüyorum haftada 3 defa kullanıyordum zamanla saçlarımın gürleştiğini fark ettim ancak çok sık kullanmayın saç tellerini inceltebiliyor.
 
S

saçımdökülüyor

Üye
Mesajlar
4
Puanları
1
Ben seboraik dermatit için kullanmıştım, işe yaramıştı kaşıntıyıda yok etmişti. Tavsiye ederim yalnız biraz kafayı fazla kurutuyo.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

A
Cevaplar
1
Gösterim
295
Esra
M
Cevaplar
0
Gösterim
119
mirge
M
H
Cevaplar
0
Gösterim
132
H
L
Cevaplar
1
Gösterim
203
moonlife
M
H
Cevaplar
1
Gösterim
226
A
B
Cevaplar
2
Gösterim
394
Mecnun Ç.
M

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
1
Toplam ziyaretçi
1
Robots
4
Üst Alt