Kronik venöz yetmezliği nasıl tedavi edilir

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Esra
  • 157 Görüntülenme
  • 0 Yorum
Esra

Esra

Üye
Üye
Mesajlar
69
Puanları
6
Kronik venöz yetmezlik (KVY), vena safenlerinde meydana gelen bir rahatsızlıktır. Tedavide amaç, semptomları azaltmak ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaktır. Tedavi seçenekleri şunlardır:

Kompresyon tedavisi: Bu tedavi, sıkı bir elbise giymek suretiyle venlerde meydana gelen basınç artışını azaltır. Bu basınç, ven duvarının gerginliğini arttırarak, kanın daha hızlı akmasını sağlar.

Medikal tedavi: Ven dilatatörleri (venotonicler) veya anti-koagülan ajanlar (kan pıhtılaşmasını önleyen ajanlar) gibi ilaçlar kullanılabilir.

Cerrahi tedavi: Bu tedavi, varisleri veya safen ven trombozu (kan pıhtısı) gibi ven darlıklarını çıkarmak için kullanılır. Bu işlemler arasında safenektomi (safen ven çıkarılması), endovasküler laser ablasyon (ven içinde laser ile eritme) veya skleroterapi (ven içine bir madde enjekte edilerek daraltma) gibi tedaviler bulunmaktadır.

Lifestyle değişiklikleri: Sigara içmekten kaçınmak, hareketsiz zamanları azaltmak, kilo vermek, sağlıklı bir diyet izlemek, düzenli olarak egzersiz yapmak gibi değişiklikler KVY semptomlarını azaltabilir.

KVY tedavisinde hangi yöntemin kullanılacağı kişiye özel olarak belirlenir ve tedavinin etkililiği kişiden kişiye değişebilir. Bu nedenle, tedavi seçenekleri hakkında doktorunuz ile konuşmanız önemlidir.
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

esrose
Cevaplar
0
Gösterim
298
esrose
esrose
S
Cevaplar
0
Gösterim
211
Simge
S
esrose
Cevaplar
0
Gösterim
202
esrose
esrose
S
Cevaplar
0
Gösterim
417
Simge
S
Shady
Cevaplar
0
Gösterim
193
Shady
Shady
E
Cevaplar
1
Gösterim
298
Volkan
V

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
34
Çevrim içi ziyaretçiler
21
Toplam ziyaretçi
55
Robots
1
Üst Alt