Minoxil Doktor Yorumları

• Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi lusyus
  • 847 Görüntülenme
  • 5 Yorum
L

lusyus

Üye
Üye
Minoxidil doktor yorumları ilgili soru cevapları konudan payalaşım yapalım kısaca minoxil %5 losyon nedir bunu açıklayalım bildiğiniz üzere androjenik alopesi tedavisi için üretilmiş saç köklerindeki kılcal damarlarda mazederasyon etkisi yaparak saç hücrelerinin daha fazla beslenmesini sağlayıp bütün saçlarda şok etkisi yapan bir maddedir. Aslında ilk üretimi tansiyon yüksekliğini düşürmek için üretilmiş ama kullanan kişilerde kıllanma sorunu, saç çıkması gibi yan etkileri görülünce saç dökülmesi losyonu olarak piyasaya sürülmüştür. Minoxil bugün piyasada iki farklı tipte satılıyor. Erkekler için %5 bayanlar içinse %2 minoxil ürünleri ayrı ayrı satılmaktadır. Bayanlar için %2 olmasının sebebi bayanların ciltlerinin daha geçirgen olduğundan dolayı saç kökleri aşırı miktarda şok etkisi almaması içindir. Minoxil kullanmaya ilk başlayan kişilerde mevcut incelmiş saçlarda yani saç kalitesi azalmış dht hormonuna maruz kalmış saçları dökebilmektedir, bu olaya aslında saç döngüsü denilmektedir. Minoxil ilk 4-5 ay içerisinde var olan saçlarda bir seyrelme meydana getirir. Bu durum normal bir süreçtir ve saç döngüsü olarak anılmaktadır. Saç kökleri yılın belli zamanlarında hatta belli yıllarda döngüye girer bu döngü olayını minoxil erken safhaya çekmektedir. İlk 4 aylık kullanımdan sonra saçlar iyice etkilenir ve bütün saçlarda bir kalite artışı dökülmüş ya da incelmiş ayva tüyü saçlarda ise belirgin bir uzama görülür. Minoxil 4. aydan sonra etkisini arttırmaya başlar ve bu süreç 12. aya kadar devam eder. 12. aydan sonra minoxidil artık etki etmez ve saçların süreklilik kazanması için günde bir kez kullanılmaya devam edilmesi önerilir. Androjen etkisi olmadığından dolayı mutlaka dht inhibitör özelliği olan bir ilaç ile kullanılması gerekmektedir. Kan dolaşımı köklerde arttıkça dht hormonu miktarı da artış gösterir. Hormonu artış gösterdikçe saç kökleri belli bir süreden sonra tekrar dökülme sürecine girer. Bu olaya minoxidilin etkisini kaybetmesi adı veririz. Bu sürecin yaşanmaması için proscar ya da avodart gibi dht engelleyici ilaçlar ya da solüsyonlar kullanılması gerekmektedir.

Minoxidil kullananlar saç çıkarıyor mu.jpeg

Eğer çok şiddetli genetik saç dökülmesi probleminiz var ise kendinize bir tedavi yöntemi belirleyip ve bu tedaviyi sürekli olarak kullanmanız gerekmektedir. Saçlar yapısı gereği hemen büyümez belli bir döngü süre sürecinden geçmesi gerekmektedir. Bu süreç yaklaşık 8 ay gibi sürer. Mevcut tedavinize vitamin takviyeleri de eklemeniz gerekmektedir. En sık kullanılan vitaminlerin başında biotin vitamini gelmektedir. Biotin vitamini saçlarda kalite artışı yapar, saç köklerini güçlendirir ve saçlarda 6 aylık kullanımdan sonra gözle görülür gürleşme yapar. Yine tedavinize özellikle şakak bölgelerine ketoral krem uygulaması yapmanız oldukça fayda sağlayacaktır. Özellikle şakak bölgelerinde ince bir tabaka halinde ketoral kremi sürüp 5 dakika sonra üzerine minoksidil uygulanması oldukça faydalıdır.

Androjenik alopesi tedavisinde genellikle anti androjen olarak finasterid ilacı kullanılmaktadır. Ancak finasterid ilacı herkes de aynı seviyede etki etmez. Sebebi genellikle aşırı şiddetli dökülmeler için finasteridin gücünün az olması kaynaklanmaktadır. Finasterid diğerine kafa derisindeki androjen hormonlarını daha çok azaltan dutasterid tercih edilebilir. Ancak bu iki ilacında herkeste farklı türde yan etkileri görülebilir. Bu yan etkileri zamanla vücut tolere etmektedir bazen de yan etkiler azalarak devam etmektedir. Kendinize en uygun tedaviyi belirlemek için mutlaka belirli bir tedaviyi az da olsa sürekli olarak kullanmanız gerekir.

Ö

Özcan

Üye
Hocam ben 5 aydır rogaine foam kullanıyorum saçlarımın %50 si döküldü önlerim seyreldi ne zaman sıklaşmaya başlar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
L

lusyus

Üye
Üye
Hocam ben 5 aydır rogaine foam kullanıyorum saçlarımın %50 si döküldü önlerim seyreldi ne zaman sıklaşmaya başlar.
Maksimum sonuçlar 12. ayın sonunda görülür düzenli kullanmaya devam edin. 1 seneden sonra günde 1 defa uygulayın.

L

Lincoin

Üye
Arkadaşlar merhaba daha önce sakal icin kullandım biraz güçlendirmişti bırakınca saçlarımda dökülme yaptı. Saçlarımda ciddi açılmalar var, ne dersiniz uzun süreli kullanmak işe yarar mı?

Synergy

Synergy

Üye
Arkadaşlar merhaba daha önce sakal icin kullandım biraz güçlendirmişti bırakınca saçlarımda dökülme yaptı. Saçlarımda ciddi açılmalar var, ne dersiniz uzun süreli kullanmak işe yarar mı?
Saç dökülmeniz yoksa minoxidil kullanma saçımı boş yere döker döngüye sokar sakal için düzenli kullanmaya devam et hafiften saçada etki edebilir ama çok önemli olmaz

M

Meltem

Üye
Arkadaşlar merhaba bana doktorum minoxil forte %5 sprey kullandım fakat yan etkisi bana biraz ağır geldi çok saçım döküldü kalbimde çarpıntılar fazla olunca bıraktım. Yerine Hair Forte %3 Procabil sprey kullanmak istiyorum, minoxil sprey gibi yan etkisi fazla varmı? Hair Forte spreyin yan etkisi daha düşükse eğer bu spreyi deneyebilirmiyim? Sağlıklı günler ve iyi çalışmalar dilerim.

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
6
Gösterim
365
Limasi
L
P
Cevaplar
1
Gösterim
453
Panelist
Panelist
R
Cevaplar
1
Gösterim
278
S
L
Cevaplar
1
Gösterim
302
Payitaht
P
H
Cevaplar
2
Gösterim
415
E
Akhan
Cevaplar
6
Gösterim
483
Orçun
O

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
74
Çevrim içi ziyaretçiler
39
Toplam ziyaretçi
113
Robots
3
Üst Alt