Propecia Kullananlar Yorumları

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 1K Görüntülenme
  • 5 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Propecia Kullananlar Yorumları


Genetik saç dökülmesi için Propecia kullananlar tedavilerine mutlaka minoxil, estradiol, spiro gibi dht engelleyici losyonlar eklemelidir. Erkeklerde saç dökülmesi çok yaygındır. Aslında, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi'ne (NLM) göre, 50 yaşın üzerindeki tüm erkeklerin yüzde 50'sinden fazlası, bir şekilde erkek tipi kellikten etkilenecektir.

Erkeklerde saç dökülmesine yardımcı olmak için tasarlanmış çok sayıda ürün vardır. Bu ürünlerden en popüler ilaçlardan biri Propecia'dır (finasterid olarak da bilinir).

1997 yılında FDA onaylı Propecia, erkek tipi saç dökülmesini tedavi eden reçeteli bir ilaçtır. Etkili bir tedavi olduğu kanıtlanmış olmasına rağmen, düşük libido, erektil disfonksiyon ve azalmış semen hacmi gibi ilacın bazı yan etkilerinin üstesinden gelemeyen hastalar vardır.

Propecia Artıları​

  • Verimli. İlacı sürekli olarak kullanan kişiler, ilacın saç dökülmesini yavaşlattığını ve incelmiş saçları kalınlaştırdığını buldu.
  • Bazıları başlarının üstünde daha fazla saç fark etti. San Francisco merkezli sertifikalı plastik ve rekonstrüktif cerrah Dr. David Sieber'e göre bunun nedeni uyuyan foliküllerin gençleşmesi.

Propecia Eksileri​

  • Cinsel yan etkiler olabilir. Bunlar, cinsel dürtüde azalma, erektil disfonksiyon ve azalmış semen hacmini içerir.
  • Tutarlı kullanım gerektirir. Hapı günlük olarak almaya başladığınızda, sonuçları görmek için kullanmaya devam etmeniz gerekir.
  • Ayrıca ruh hali yan etkileri olabilir. Bazı kullanıcılar depresyonun yaygın bir yan etki olduğunu bildirmiştir.

Propecia Nedir?​

Propecia, erkeklerde saç dökülmesini yavaşlatmak için günlük olarak alınan ve yalnızca reçeteyle verilen bir oral tablet olan finasterid'in jenerik versiyonunun bir markasıdır. İlacın erkek tipi saç dökülmesini engelleyemediğini ve kalıcı olarak kaybedilen saçları yeniden çıkaramayacağını, bunun yerine saç dökülmesini kendi izlerinde durdurduğunu not etmek önemlidir.

San Francisco merkezli çift kurul sertifikalı plastik ve rekonstrüktif cerrah Dr. Sieber, “Mevcut saçları korumak ve hatta kalınlaştırmak için harika bir iş çıkarıyor” diyor. "Yerli saçları korur ve incelme ve dökülme sürecini yavaşlatmak için harika bir iş çıkarır."

Propecia Nasıl Çalışır?​

Propecia, steroid metabolizmasında yer alan enzim olan 5-alfa redüktaz enzimini kullanarak, testosteronun androjen Dihidrotestosterona (DHT) dönüşümünü bloke eder. Testosteron, hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunan bir hormondur, ancak erkeklerin vücutlarında tipik olarak daha fazla testosteron bulunur. Tüm yetişkinlerde testosteronun yaklaşık yüzde 10'u DHT'ye dönüştürülür. Bununla birlikte, testosteron, vücut kıllarının büyümesine katkıda bulunan şeydir.

Ziering Medical'deki saç ekimi cerrahı Dr. Rae Lynne Kinler, "DHT, saç folikülünün minyatürleşmeye geçmesi için sinyal veren erkek hormonu testosteronunun bir türevidir" diye açıklıyor. "Zamanla bu, daha ince, daha ince, daha hafif bir saç şaftına yol açar, bu da folikül artık saç kökü üretmeyene kadar giderek küçülür."

Propecia'yı Nasıl Alabilirim?​

Propecia ve tüm finasterid tabletleri yalnızca reçeteyle verilir, bu da Rogaine gibi bir minoksidil tedavisi gibi eczaneden alıp alamayacağınız anlamına gelir. Propecia'yı ağızdan almanın aksine, Rogaine, saçı aktif bir büyüme evresinde olacak şekilde senkronize etmek için kafa derisindeki kan damarlarını genişleten topikal bir tedavidir.
Finasterid, oral yoldan alamayan veya almak istemeyenler için topikal bir preparasyona da eklenebilir.

Propecia'yı saç dökülmesini tedavi etmek için kullanmakla ilgileniyorsanız, bunun sizin için doğru tedavi planı olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Propecia'nın Maliyeti Nedir?​

Propecia genellikle sigorta kapsamında değildir ve ayda 327 tlye mal olabilir. Bununla birlikte, tasarruf etmek istiyorsanız, yerine proscar kullanmanız daha ekonomik olur.

Propecia'yı Kimler Kullanmalı?​

Yalnızca erkekler için FDA onaylı olan Propecia, en iyi taç incelmesi veya kellik yaşayan erkekler için kullanılır. Leonard Hair Transplant Associates'ten Dr. Matthew Lopresti , Propecia'nın "tipik olarak taç incelmesi veya kelliği olan hemen hemen tüm erkeklerde birinci basamak tedavi" olduğunu açıklıyor. Propecia'nın mutlaka ön bölgeleri hedeflemediğini, bu nedenle saç çizgisi gerileyenlerin sonuçları göremeyebileceğini özellikle belirtiyor.
Propecia, şampuanlar ve diğer topikal tedaviler gibi diğer önleyici saç dökülmesi tedavileriyle birlikte kullanılabilir ve bazen kullanılmalıdır.

Bu arada, fetal doğum kusurları potansiyeli nedeniyle çocuk doğurma kapasitesine sahip kadınlar için önerilmez. Dr. Sieber, “Hamile olmayı planlasa da planlamasa da, doğurganlık çağındaki hiçbir kadına kesinlikle önerilmez” diyor. "İlaç, fetal malformasyonlara veya anormalliklere neden olur ve bir fetüsün kaybına neden olabilir, bu nedenle doğurganlık çağındaki herhangi bir kadından tamamen kaçınılması önerilir."
Ancak menopozdan sonra saç dökülmesi yaşayan kadınlar Propecia'yı kullanmada başarılı olmuştur.

Propecia'nın Yan Etkileri Nelerdir?​

Bir 2020 raporu , bir finasterid hastasının düşük libido, orgazma ulaşmada zorluk ve sekse karşı genel ilgi kaybı dahil olmak üzere duygudurum dalgalanmaları ve cinsel işlev bozukluğu fark ettiğini söylüyor. Bununla birlikte, çalışma genel olarak ilacın genellikle iyi tolere edildiğine de işaret etmektedir.

Dr. Sieber, "Yan etkiler nispeten nadirdir, ancak meydana gelebilirler, bu nedenle ilacı alırken izlenmeye değerdir," diyor Dr. Sieber.
Bu cinsel yan etkiler, ilacı almayı bıraktığınızda büyük olasılıkla duracak olsa da, 2020 raporu ayrıca uzun vadeli yan etkilerin depresyon ve anksiyeteyi de içerdiğini ve bir hasta ilacı almayı bıraktıktan sonra bile ortaya çıkabileceğini belirtiyor.

Bazı kullanıcılar için finasterid sonrası sendrom (PFS) da bildirilmiştir. Oral olarak finasterid alan erkeklerde görülür ve genellikle finasterid tedavisi sona erdikten sonra devam eden cinsel işlev bozukluğu, somatik semptomlar ve psikolojik bozukluklarla karakterizedir.

Propecia, Rogaine'e Karşı​

Hem Rogaine hem de Propecia erkeklerde saç dökülmesini hedefler. Rogaine, minoksidil için bir marka adıdır. Hem Rogaine hem de Propecia, aynı sonuçları elde etmek için farklı şekillerde çalışır. Propecia, testosteronun dönüşümünü engelleyen oral bir tablet iken, Rogaine, saç köklerinin yakınındaki kan damarlarını genişleten topikal bir tedavidir. Buna karşılık, bu kan akışını arttırır ve saçlara oksijen ve besin getirerek daha güçlü, daha hızlı ve daha kalın büyümelerini sağlar. Esasen, daha sağlıklı bir saç büyüme ortamı yaratır.

Son olarak, Rogaine tezgahtan (OTC) satın alınabilir ve 3 aylık tedarik için 45 dolara mal olur , Propecia ise reçete gerektirir. Ancak Propecia sonuçları Rogaine'den daha yüksek bir başarı oranına sahiptir.

Sık Sorulan Sorular​

Propecia saç dökülmesinde işe yarar mı?​

Genel olarak, evet.Çalışmalar ve doktorlar Propecia'nın saç dökülmesini yavaşlattığı konusunda hemfikir. Ancak, zaten kalıcı olarak dökülen saçları yeniden çıkaramaz.

Kadınlar Propecia alabilir mi?​

Hayır, sadece erkekler için FDA onaylı olduğundan, kadınlar Propecia almamalıdır.
Dr. Lopresti, “Çocuk doğurma çağındaki bir kadın Propecia alırsa doğum kusurları potansiyeli olabilir” diyor. Bununla birlikte, 3 doktorun tümü, menopoz sonrası kadınlara etiket dışı verilmesinin mümkün olduğunu belirtiyor, ancak etkinlik konusunda sınırlı kanıt var. Propecia almak isteyen herkes, bunun için bir reçete aramadan önce doktorlarına danışmalıdır.

Propecia'nın etkisi ne kadar sürer?​

Dr. Lopresti, "Tedavinin sonuçlarını klinik olarak değerlendirmek için Propecia'nın en az 18 ay boyunca günlük olarak kullanılması gerektiğini" belirtiyor. Bununla birlikte, hastalar sonuçları 3 veya 4 ay gibi erken bir zamanda görmeye başlayabilirler.

Oradan, Dr. Sieber, etkilerin platoya başlamadan yaklaşık 12 ay önce biriktiğini söylüyor. "Saç hala korunuyor, ancak artan saç kalınlığı yaklaşık 12 ay civarında düzleşebilir" diyor.

Propecia Yorumları ve İncelemeler​

Propecia için yapılan yorumlar genellikle karışıktır. Düşük puanlı incelemeler yazanlar, kilo alımı, beyin sisi ve düşük libido gibi olumsuz yan etkilere odaklanır. Propecia'yı en yüksek seviyede değerlendirenler, yan etkilerin olmadığını not ettiler ve bunun yerine etkinliğinden ne kadar etkilendiklerini yazdılar.

Bazı hastalar yüzde 50 puan verdi. Genellikle olumsuz yan etkileri fark ederler, ancak bu yan etkiler saçlarının kalınlığındaki iyileşmeden daha ağır basmaz.

Ek olarak, Propecia alan birçok kişi, daha uygun fiyatlı bir seçenek olduğu için jenerik finasteride geçti.

Önemli Bilgiler​

Azalmış cinsel dürtü, ereksiyonlarda azalma ve meni hacminde azalma gibi olası, ancak nadir görülen cinsel yan etkiler, bazı insanlar için büyük bir caydırıcıdır. Bu sonuçlar nedeniyle, bazı insanlar ilacı tamamen bıraktı.

"İlaca başlamadan önce olası yan etkiler konusunda eğitim almak önemlidir. Propecia almaya başlamak için iyi bir aday olduğunuzdan emin olmanın en iyi yolu doktorunuzla konuşmaktır” diyor Dr. Sieber.
Bununla birlikte, Propecia'nın erkekler için yıllarca daha dolgun, daha kalın saçlar için saç dökülmesinin ilerlemesini etkili bir şekilde yavaşlatma yeteneği inkar edilemez gibi görünüyor.
 
K

kelbey

Üye
Mesajlar
39
Puanları
6
Propecia çok pahalı yerine proscar kullanın aynı ilaç
 
K

kelbey

Üye
Mesajlar
39
Puanları
6
Ben iksinide yıllarca kullandım proscarın ucuz olduğunu duyunca ona gectim etken maddeleri aynı
 
M

Metehan

Üye
Mesajlar
7
Puanları
1
Propecia 409 tl olmuş zaten bu fiyata alınmaz
 
R

REST

Üye
Mesajlar
7
Puanları
1
Propecia kullanımı ile ilgili yakın zamanda bende düşünüyorum ama bu kadar para veremem Proscar kullanıp daha iyi sonuç almak istiyorum
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
6
Gösterim
326
Limasi
L
P
Cevaplar
1
Gösterim
427
Panelist
Panelist
R
Cevaplar
1
Gösterim
260
S
L
Cevaplar
1
Gösterim
288
Payitaht
P
H
Cevaplar
2
Gösterim
389
E
Akhan
Cevaplar
5
Gösterim
443
Alcapone
A

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Sponsor Bağlantı

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
20
Çevrim içi ziyaretçiler
9
Toplam ziyaretçi
29
Robots
4
Üst Alt