Proscar Saç İçin Nasıl Kullanılır

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Uzman
 • 1K Görüntülenme
 • 3 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Proscar Saç İçin Nasıl Kullanılır


Erkek tipi saç tedavisinde proscar nasıl kullanılır, birçok erkekte belirli bir aşamada gelişen yaygın saç dökülmesi türüdür. Duruma bazen androgenetik alopesi denir. Kalıtsal (genetik) ve hormonal faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanır.

Saç, saç köklerinde yapılır. Normalde her saç folikülünden yaklaşık üç yıl boyunca bir saç çıkar. Daha sonra dökülür ve folikülden yeni bir saç çıkar. Saç dökülmesi geliştikçe, etkilenen saç kökleri yavaş yavaş normalden daha küçük hale gelir. Büyüyen her yeni saç, eskisinden daha incedir ve daha hızlı dökülür. Bu sonuçta çok daha küçük bir saç folikülüne ve cilt yüzeyine çıkmayan ince bir saça yol açar.

Erkek hormonları bu değişikliklere neden olur. Saç kökleri testosteronu (ana erkeklik hormonu) dihidrotestosteron adı verilen başka bir hormona dönüştürür. Etkilenen saç kökleri dihidrotestosterona daha duyarlı hale gelir ve bu da saç köklerinin küçülmesine neden olur.

Bazı erkekler için bu normal yaşlanma süreci, özellikle aşırıysa veya yaşamın erken dönemlerinde ortaya çıkıyorsa sıkıntılı olabilir. Finasterid ile tedavi, daha fazla saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir. Testosteronun dihidrotestosterona dönüşümünü durdurarak çalışır.

Finasterid yalnızca doktor reçetesiyle alınabilir, ancak NHS'de mevcut değildir. Bu, tedarikinizi aldığınızda tabletlerin tam fiyatını ödemenizin isteneceği anlamına gelir.

Finasterid Almadan önce​

Bazı ilaçlar belirli koşullara sahip kişiler için uygun değildir ve bazen bir ilaç ancak ekstra özen gösterilmesi durumunda kullanılabilir. Bu nedenlerle finasterid kullanmaya başlamadan önce doktorunuzun şunları bilmesi önemlidir:

 • Daha önce bir ilaca alerjik reaksiyon gösterdiyseniz.
 • Başka ilaçlar alıyorsanız. Bu, reçetesiz satın alınabilen tüm ilaçları ve ayrıca bitkisel ve tamamlayıcı ilaçları içerir.

Finasterid Nasıl Alınır​

 • Tedaviye başlamadan önce, paketin içinden üreticinin basılı bilgi broşürünü okuyun. Size finasterid hakkında daha fazla bilgi verecek ve size onu kullanırken yaşayabileceğiniz yan etkilerin tam listesini sağlayacaktır.
 • Her gün bir (1 mg) tableti aynen doktorunuzun size söylediği şekilde alınız. Dozlarınızı günün aynı saatinde almaya çalışın çünkü bu, finasterid'i düzenli olarak almayı hatırlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Proscar kullanacaksanız her tablet 5 mg finasterid içerir. Beş eşit parçaya bölüp günde 1 mg olarak alın. İlaçları kutusunda 25 dereceyi geçmeyen oda sıcaklığında saklayın.
 • Tableti bütün olarak (kırmadan veya ezmeden) bir bardak su ile yutunuz. Tableti yemekle birlikte veya yemeksiz alabilirsiniz.
 • Bir dozu zamanında almayı unutursanız, hatırladığınız anda alınız. Ertesi güne kadar hatırlamıyorsanız, kaçırdığınız dozu atlayın. Unutulan bir dozu telafi etmek için iki dozu birlikte almayınız.

Tedavinizden En İyi Şekilde Yararlanma​

 • Eczanenizden her yeni tablet tedarik ettiğinizde, daha önce sahip olduğunuzla aynı olduklarından emin olun. Bunun nedeni, farklı bir durumun tedavisi için yüksek dozda bir finasterid tablet markasının mevcut olmasıdır. Doğru tabletlere sahip olduğunuzdan emin değilseniz, eczacınızdan sizi kontrol etmesini isteyin.
 • Saç büyümeniz birkaç ay içinde düzelmeye başlayabilir, ancak tam faydayı fark etmeniz bir yıl kadar sürebilir. Bu etkiyi sürdürmek için tedaviye devam etmeniz gerekecek, çünkü saçsızlık süreci durduğunuzda geri döner.
 • Finasterid, doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle hamile kadınlar tabletleri tutmamalıdır. Ayrıca, bu ilacı alırken meninizde çok az miktarda finasterid olacaktır. Bununla ilgili daha fazla tavsiyeye ihtiyacınız olursa, eczacınız veya doktorunuzla konuşun.
 • Ameliyat veya herhangi bir tıbbi tedavi görüyorsanız, tedaviyi yapan kişiye finasterid kullandığınızı söyleyin. Bunun nedeni finasterid'in prostat kanserini saptamak için kullanılan bir kan testini etkileyebilmesidir, bu nedenle bu teste ihtiyacınız varsa doktorunuza finasterid almayı söylemelisiniz.

Finasterid Yan Etkilere Neden Olabilir mi?​

Yararlı etkilerinin yanı sıra çoğu ilaç, herkeste görülmese de istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki tablo finasterid ile ilişkili olanlardan bazılarını içermektedir. İlacınız ile birlikte verilen üretici bilgi broşüründe tam bir liste bulacaksınız. İstenmeyen etkiler, vücudunuz yeni ilaca uyum sağladıkça genellikle düzelir, ancak aşağıdakilerden herhangi biri devam ederse veya sorun çıkarırsa doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Finasterid yan etkileri (bunlar 10 erkekte 1'den azını etkiler)​

Seks yapma isteğinde azalma, ereksiyon olamama, meme hassasiyeti, depresif ruh hali, alerjik tip reaksiyonlar

Önemli : Göğüs bölgenizde herhangi bir ağrı veya yumru veya meme uçlarınızda akıntı olursa doktorunuza bildirmelisiniz. Bunun nedeni, finasterid alan erkeklerde meme kanserine ilişkin birkaç nadir rapor olmasıdır.
 
F

Fahrettin

Üye
Mesajlar
4
Puanları
1
Hocam proscarı gün gün bölsek olurmu diğer türlü ilaçlaro beşe bölersek hava ile temas edip etkisinde azalma oluyormuş.
 
B

Bilgili

Üye
Üye
Mesajlar
50
Puanları
6
Proscar nasipse başlıyorum,yarın gündüz basliyacagim gece veya gündüz kullanmanin farkı olur mu?
 
PLAYMAKERS

PLAYMAKERS

Üye
Mesajlar
40
Puanları
8
Her gün mümkünse aynı saatte almaya özen gösterin akşam yemeklerden 2 saat sonra almak en uygunudur
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
6
Gösterim
326
Limasi
L
P
Cevaplar
1
Gösterim
427
Panelist
Panelist
R
Cevaplar
1
Gösterim
260
S
L
Cevaplar
1
Gösterim
288
Payitaht
P
H
Cevaplar
2
Gösterim
389
E
Akhan
Cevaplar
5
Gösterim
443
Alcapone
A

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Sponsor Bağlantı

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
1
Toplam ziyaretçi
1
Robots
5
Üst Alt