Saw Palmetto Kullananlar Memnun mu?

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Uzman
 • 995 Görüntülenme
 • 5 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Mesajlar
66
Puanları
0
Genetik saç dökülmesini önlemek için saw palmetto kullananlar bu bitki kapsülünü kimyasal ilaçların yerine alternatif olarak kullanıyorlar. Peki saw palmetto saç için gerçekten faydası var mı? Aslen Seminole kabilesinin Yerli Amerikalıları tarafından keşfedilen ve aranan palmetto, nesiller boyunca sayısız sorunu tedavi etmek için kullanıldı. Yaygın olarak üriner ve üreme sorunları için bir alternatif tıp biçimi olarak kullanılır, ancak hem erkeklerde hem de kadınlarda hormon seviyelerini etkilediğine inanılmaktadır. Aslında, birçok popüler saç uzatma takviyesi ve ürünü testere palmetto içerir.

saw palmetto kullananlar .jpg


Testosteron seviyeleri, hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülmesinin önde gelen nedenidir. Spesifik olarak, testosteron, saç dökülmesine bağlı olan dihidrotestosteron veya DHT adı verilen bir hormona parçalanabilir. Saw palmetto'nun DHT emilimini bloke ederek saç dökülmesini azaltabileceğine inanılmaktadır. 1 Yani, seyreltme saçınızın cevabı saw palmetto mu?

Saç İçin Saw Palmetto​

Bileşen türü: Ek (ağızdan veya topikal olarak temin edilebilir)
Başlıca faydalı: Saç dökülmesini önler, 2 saç büyümesini destekler ve iltihabı azaltır.
Kimler kullanmalı: Genel olarak saç seyrelmesi yaşayan herkes. Saw palmetto, kafa derisi sağlığını desteklediği için tüm saç tiplerinde fayda sağlayabilir. Hamile ve emziren kadınlar testere palmettodan kaçınmalıdır.
Ne sıklıkla kullanabilirsiniz: Oral bir takviye alıyorsanız, uygun doz bilgisi için doktorunuza danışın. Standart doz, sindirim rahatsızlığını önlemek için yemekle birlikte alınan 320 mg'dır. 5 Topikal olarak uygulanıyorsa, saç bakım rutininizin bir parçası olarak haftada iki kez kullanılabilir.
Şunlarla birlikte iyi çalışır: Kabak çekirdeği yağı ve Niasin.
Şunlar bilikte kullanmayın: Doğum kontrolü ve antikoagülanlar gibi ilaçları etkileyebilir. Herhangi bir yeni takviyeye başlamadan önce doktorunuza danışın.

Saw Palmetto Nedir?​

Saw palmetto, güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri'nde ortaya çıkan palmiye ailesinin çalı büyüklüğünde bir üyesidir. 4 İnsanlar palmetto'yu ek olarak gördüklerinde, tipik olarak meyvelerinden yapılan tozdan bahsediyorlar.

Saw palmetto tozu genellikle kapsül ve sıvı formda ve ayrıca saç dökülmesine yardımcı olmak için tasarlanmış birçok çay ve üründe bulunur. Saç dökülmesini tedavi etmek için testere palmetto kullanımı konusundaki görüşleri için uzmanları çevirdik.

Saw Palmetto Saç Dökülmesine Çalışır mı?​

Saw palmetto'yu arayan birçok kişi için ana motivasyon saç dökülmesidir. Friese, testere palmettosunun 5-alfa redüktaz enzimini etkilediğini açıklıyor. Bu, testosteronu erkek ve kadın tipi saç dökülmesinden sorumlu hormon olan DHT'ye dönüştürmekten sorumlu olan enzimdir. 2 Zeichner, "saw palmetto'nun androjen hormonlarının etkisini bloke ettiği gösterilen botanik bir özüt olduğunu" da ekleyerek hem fikir.

Saw palmetto ile ilgili çalışmaların çoğunun erkekler üzerindeki etkilerine odaklandığını belirtmek önemlidir. Kadınlar üzerindeki etkisini kesin olarak anlamak için insanlar üzerinde daha büyük ölçekli araştırmalara ihtiyaç vardır. Emziren veya hamile olan kadınlar testere palmetto almamalıdır.

Saw Palmetto'nun Saça Diğer Faydaları​

Saw palmetto'nun saç ve saç derisi üzerinde aşağıdakiler de dahil olmak üzere sayısız faydası vardır:
 • Saç Dökülmesini Önler: Testosteronun DHT'ye dönüştürülmesini potansiyel olarak önleyerek, testere palmetto saç dökülmesini önleyebilir. 2
 • Enflamasyonla Savaşır: Palmetto'yu gören Friese hisseleri, kafa derisinde anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Enflamasyon, kafa derisi ile ilgili birçok sorunun ve saç büyüme problemlerinin nedenidir. 3 Enflamasyonu azaltarak, fikir, palmetto'nun kafa derisinin genel sağlığını iyileştirebileceğidir.
 • Saç Büyümesini Destekler: Saç derisindeki iltihaplanmanın azalması da yeni saç büyümesine katkıda bulunabilir. 3 Sağlıklı bir saç derisi, yeni büyümenin anahtarıdır ve Friese, daha az iltihaplanmanın hem erkeklerde hem de kadınlarda saç büyümesinin iyileşmesine ve saç dökülmesinin önlenmesine neden olabileceğini paylaşmaktadır.
 • Saç Folikülünü Güçlendirir: Saw palmetto üzerine yapılan çalışmaların çoğu, saçı kaynağından tedavi etme yeteneğine odaklanmıştır. Ancak, gerçek saç köklerinin başka faydaları da olabilir. Friese, "Saçın kendisine gerçekte ne yaptığına dair çok az çalışma var. Ancak, saç kökünü güçlendiren herhangi bir şey saçın daha güçlü ve kalın olmasına yardımcı olacaktır" diye ekliyor.
 • Testosteron Düzeylerini Düzenler : Araştırmacılar, testere palmetto'nun testosteronun DHT'ye dönüşmesini önleyerek ve DHT'nin vücutta bağlanmasını önleyerek saç dökülmesini azaltabileceğine inanıyor.

Saw Palmetto Saç İçin Nasıl Kullanılır?​

Saw palmetto takviyeleri kapsül, sıvı veya çay şeklinde alınabilir. Genellikle kabak çekirdeği yağı gibi diğer doğal saç uzatma takviyeleri ile birlikte bulunur. 7 Ayrıca saç derisine ve saça topikal olarak uygulanabilen testere palmetto tozunu da bulabilirsiniz. Saw palmetto içeren saç bakım ürünlerini şimdiden bulmak mümkün. Zeichner, ince telli saçlara yönelik şampuanlarda bulabileceğiniz bir bileşen olduğuna dikkat çekiyor.
 • Bir testere palmetto takviyesi alın: Saw palmetto, bir kapsül olarak ağızdan alınabilir. Friese, "Kapsüller, topikal bir tedaviden daha iyi sonuçlar sağlayabilir, çünkü bir kalıcı tedavi kullanmadığınız sürece, bileşenlerin çoğu yıkanabilir" diye açıklıyor. Saw palmetto'dan etkilenebilecek doğum kontrolü ve antikoagülanlar gibi çeşitli ilaçlar vardır, bu nedenle kullanmaya başlamadan önce her zaman bir doktora danışılmalıdır. Saw palmetto mide-bağırsak rahatsızlığına neden olabileceğinden, genellikle bu takviyeyi yiyeceklerle birlikte almanız önerilir. 4
 • Saç seyrelmesi için şampuan kullanın: Saç seyrelmesi tedavisi için tasarlanmış birçok şampuan, testere palmetto içerir. Friese, "Her üründen normal miktarda kullanın ve ambalajın talimatlarını izleyin. Her ikisi de saça şekil vermeden önce durulanacaktır" diyor. " BosleyMD Kalınlaşma Tedavisi , testere palmetto içeren harika bir saç derisi tedavisidir."
 • Bir tedavi oluşturun: Şampuanınıza testere palmetto tozu ekleyerek saç dökülmesini önleyici bir tedavi oluşturabilirsiniz. Zeichner, bunu yaparken şampuan rutininizi değiştirmenizi önerir. "Saç derisi tedavisi olarak kullanılmaları için, ürünü kafa derisine sürmek ve durulamadan önce beş dakika orada oturmasını sağlamak önemlidir. Bu, yeterli temas süresi sağlar. Amaç sadece kafa derisini tedavi etmekse, o zaman o zaman 'şampuan' tedavisinin mutlaka saçın uzunluğuna uygulanması gerekmez. Saç büyümesinin iyileştirilmesi söz konusu olduğunda, saçtan ziyade saç derisini tedavi etmek önemlidir. Ancak, saçı korumak istersiniz. mümkün olduğu kadar güçlü ve susuz kalmışsınız” diye açıklıyor.

Saw Palmetto Tüm Saç Tiplerinde Etkisi Olur mu?​

Saw palmetto, tüm farklı saç tipleri ve dokularında kullanılabilir. Öncelikle saç dökülmesini önlemek için kullanıldığından, faydaları en çok saç dökülmesi veya seyrelmesi yaşayanlar tarafından takdir edilecektir. Friese, herhangi bir saç tipi ve dokusunun iyileştirilmiş kafa derisi sağlığından faydalanabileceğini ekleyerek aynı fikirde. Bir takım hormonal dengesizliklerden ve sağlık sorunlarından kaynaklanabileceğinden, saç dökülmesi yaşıyorsanız bir doktora danışmanız önemlidir.

Saw palmetto genellikle DHT'ye bağlı erkek ve kadın tipi saç dökülmesinin tedavisinde kullanılır.​

Saw palmetto'nun saç dökülmesi için çalışması ne kadar sürer?​

Saw palmetto içeren Nutrafol takviyeleri , üç ila altı ay içinde tutarlı bir şekilde alındığında sonuçları göreceğinizi bildirmektedir. Topikal olarak uygulandığında sonuçlar değişebilir. BoselyMD, tam saç büyümesinin yaklaşık 12 ay sürdüğünü ve dört ay içinde sonuçları görmeye başlamanız gerektiğini bildiriyor.

Topikal testere palmetto DHT'yi engeller mi?​

Saw palmetto'nun testosteronun saç dökülmesine bağlı hormon olan DHT'ye dönüşmesini engellediği düşünülmektedir. Etkiler üzerine yapılan çalışmalar umut vericidir ve topikal uygulamanın üç ayda saç yoğunluğunu yüzde 35 artırdığını göstermektedir. 1

Saw palmetto almak güvenli midir?​

Saw Palmetto, mide bulantısı, baş dönmesi, kabızlık ve baş ağrıları gibi bazı hafif yan etkilerle birlikte güvenli kabul edilir. Yemekle birlikte alınması tavsiye edilir. Bu eke başlamadan önce doktorunuzla konuşun ve hamile veya emziren kişiler bunu almamalıdır.
 
H

Holosko

Üye
Mesajlar
26
Puanları
3
Ben saç için finasterid alternatifi olarak 1 yıl saw palmetto yağ asit kapsülünü kullandım etkisi yok dökülmeler hiç durmadı boşuna almayın.
 
S

sacsiz

Üye
Mesajlar
14
Puanları
1
Finasterid ile beraber saw palmetto kullanabilir miyiz?
 
C

Carlos

Üye
Mesajlar
6
Puanları
1
Prostat için kullanan var mı? Babam için almayı düşünüyorum çok iyi geldiğini söyleyenler var doğrumudur acaba
 
K

Kills

Üye
Mesajlar
3
Puanları
1
Prostat için kullanan var mı? Babam için almayı düşünüyorum çok iyi geldiğini söyleyenler var doğrumudur acaba
Benim peder saw palmetto ve kabak çekirdeği yağı kullandı etkisi çok az oldu şimdi avodart kullanıyor
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

P
Cevaplar
1
Gösterim
512
Yalçınakan
Y
K
Cevaplar
1
Gösterim
199
M
G
Cevaplar
3
Gösterim
420
T
K
Cevaplar
1
Gösterim
271
yenike
Y
C
Cevaplar
3
Gösterim
427
letter
L
C
Cevaplar
1
Gösterim
890
Fearless
F

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
4
Toplam ziyaretçi
4
Robots
3
Üst Alt