Yasmin Doğum Kontrol Hapı Kullananlar Yorumları

  • Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Simel
  • 626 Görüntülenme
  • 2 Yorum
S

Simel

Üye
Mesajlar
12
Puanları
1
Yasmin Doğum Kontrol Hapı Kullananlar


Yasmin doğum kontrol hapı kullananlar bu ilaç içeriği her bir film kaplı tablet 3 mg drospirenon ve 0.03 mg etinilestradiol içerir aynı zamanda bu ilacı reçete dışı saç dökülmesini önlemek içinde kullandıklarını söylüyorlar. Bu ilaç 2 hormonun bir kombinasyonudur: bir östrojen (etinil estradiol ) ve bir progestin (drospirenon). Bu ürün hamileliği önlemek için kullanılır. Doğum kontrol hapları hamileliği önlemenin yanı sıra adetlerinizi daha düzenli hale getirebilir, kan kaybınızı ve ağrılı adetlerinizi azaltabilir ve yumurtalık kisti riskinizi azaltabilir. Bu ilaç günün aynı saatinde alınır.

Yasmin 28 Tablet Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?​

Bu ürünü kullanmaya başlamadan önce ve her tekrar doldurduğunuzda eczacınız tarafından sağlanan Hasta Bilgi Broşürünü okuyun. Broşür, haplarınızı ne zaman alacağınız ve bir dozu atlarsanız ne yapacağınız konusunda çok önemli bilgiler içerir. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Bu ilacı , genellikle günde bir kez, yemekle birlikte veya ayrı olarak, doktorunuzun önerdiği şekilde ağızdan alınız. Günün hatırlaması kolay bir saati seçin ve hapınızı 24 saat arayla her gün aynı saatte alın. Bu ilacı akşam yemeğinden sonra veya yatmadan önce almak mide rahatsızlığını ve mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilir.

İlk tableti bulmak için paket talimatlarını izleyin, paketteki ilk tabletle başlayın ve bunları doğru sırayla alın. Hiçbir dozu atlamayın. Hapları atlarsanız, yeni bir pakete geç başlarsanız veya hapınızı günün her zamankinden farklı bir saatinde alırsanız hamilelik olasılığı daha yüksektir.

Kusma veya ishal doğum kontrol haplarınızın iyi çalışmasını engelleyebilir . Kusma veya ishaliniz varsa, yedek bir doğum kontrol yöntemi ( prezervatif , sperm öldürücü gibi) kullanmanız gerekebilir. Hasta Bilgilendirme Broşüründeki talimatları izleyin ve daha fazla ayrıntı için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Hap paketiniz aktif ilaçlı (hormonlu) 21 hap içerir. Ayrıca paketin sonunda 7 adet hatırlatma hapı (hormonsuz) içerebilir. Arka arkaya 21 gün boyunca günde bir kez bir aktif hap (hormonlu) alın. 28 tabletlik bir ürün kullanıyorsanız, doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, son aktif hapı aldıktan sonra 7 gün boyunca günde bir kez hatırlatma hapı alınız. 21 tabletlik bir ürün kullanıyorsanız, doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe 7 gün boyunca herhangi bir tablet almayınız. Döngüdeki son aktif tableti aldıktan sonra genellikle 3 gün içinde döneminiz olmalıdır. Paketteki son hatırlatma hapını aldıktan sonra veya aktif tablet almadığınız 7 gün geçtikten sonra, adetiniz olsa da olmasa da ertesi gün yeni bir pakete başlayın. Adet görmezseniz, doktorunuza danışın.

Bu ilacı ilk kez kullanıyorsanız ve başka bir hormonal doğum kontrol yönteminden geçmiyorsanız, paketin içindeki ilk tableti, tedavinin başlamasını takip eden ilk Pazar günü alınız. Adet döneminiz veya döneminizin ilk günü. Adetiniz bir Pazar günü başlıyorsa, bu ilacı o gün almaya başlayın. Sadece ilk kullanım döngüsü için, ilacın işe yaraması için yeterli zamanı olana kadar hamileliği önlemek için ilk 7 gün boyunca ek bir hormonal olmayan doğum kontrol yöntemi ( prezervatif, sperm öldürücü gibi) kullanın. Adetinizin ilk gününde başlarsanız, ilk hafta yedek doğum kontrolü kullanmanıza gerek yoktur.

Diğer hormonal doğum kontrol yöntemlerinden bu ürüne nasıl geçileceği hakkında bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Yasmin Yan etkileri​

Mide bulantısı , kusma , baş ağrısı , şişkinlik , göğüslerde hassasiyet, ayak bileklerinde, ayaklarda şişme (sıvı tutulması) veya kilo değişikliği meydana gelebilir. Özellikle kullanımın ilk birkaç ayında adetler arasında vajinal kanama (lekelenme) veya adet gecikmesi, düzensiz adet kanaması olabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza bildirin. Art arda 2 adet dönemi (veya hap düzgün kullanılmadıysa 1 adet dönemi) kaçırırsanız, hamilelik testi için doktorunuza başvurun .

Doktorunuzun size sağlayacağı yararın yan etki riskinden daha fazla olduğuna karar verdiği için bu ilacın reçete edildiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaç kan basıncınızı yükseltebilir . Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edin ve sonuçların yüksek olup olmadığını doktorunuza söyleyin.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse hemen doktorunuza bildirin: vajinal kanamada olağandışı değişiklikler (sürekli lekelenme, ani şiddetli kanama, adet gecikmesi gibi), yüksek potasyum kan düzeyi belirtileri (kas zayıflığı , yavaş/düzensiz kalp atışı gibi).

Bu ilaç nadiren kan pıhtılarından ( derin ven trombozu , pulmoner emboli, felç, kalp krizi gibi) ciddi (bazen ölümcül) sorunlara neden olabilir. Bu doğum kontrol hapının riskleri ve yararları hakkında doktorunuzla konuşun. Aşağıdaki durumlarda hemen tıbbi yardım alın: ani nefes darlığı, göğüs, çene, sol kol ağrısı, olağandışı terleme, kafa karışıklığı, kan tükürme,öani baş dönmesi, bayılma, kasık, baldırda ağrı, şişme, sıcaklık, karıncalanma, güçsüzlük, kollarda, bacaklarda uyuşma, olağandışı baş ağrıları ( görme değişiklikleri, koordinasyon eksikliği, migrenlerin kötüleşmesi , ani ve çok şiddetli baş ağrıları dahil), konuşma güçlüğü, vücudun bir tarafında güçsüzlük, ani görme değişiklikleri (kısmi yada tam körlük gibi).
 
K

Kübra

Üye
Mesajlar
2
Puanları
1
Bir yıl boyunca yasmin kullandım 7 ay önce bıraktım adetim tamamen kesildi. 4 aydır adet olmuyorum aşırı kilo artışı yaptı. Bu hap yüzünden çok güzel çalışan yumurtaliklarim tembel oldu ve ben ilaclarla şuan adet görmeye çalışıyorum
 
C

Ceylan

Üye
Mesajlar
12
Puanları
1
Merhaba yasmin kullanırken sigara kullanilmamali diye duydum acaba doğrumu
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

M
Cevaplar
6
Gösterim
443
Limasi
L
P
Cevaplar
1
Gösterim
518
Panelist
Panelist
R
Cevaplar
2
Gösterim
354
O
L
Cevaplar
1
Gösterim
354
Payitaht
P
H
Cevaplar
2
Gösterim
477
E
Akhan
Cevaplar
7
Gösterim
650
hasannakyuz
H

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
28
Çevrim içi ziyaretçiler
13
Toplam ziyaretçi
41
Robots
2
Üst Alt