Esra

Esra

Üye
Üye
Mesajlar
69
Puanları
6
Yaz, drospirenon ve etinil estradiol kombinasyonu içeren popüler bir doğum kontrol hapıdır. Her biri 3 mg drospirenon ve 0,02 mg etinilestradiol içeren 24 adet hormon içeren film kaplı tablet ve bunları takip eden 4 adet hormon içermeyen beyaz film kaplı tablet içermektedir. Yaz'ın yan etkileri lekelenme, göğüslerde hassasiyet ve baş ağrısıdır. Yüksek şiddette baş ağrısı, kalp hastalığı, kan pıhtılaşması veya meme kanseri öyküsü olan kadınlara yaz önerilmez.

Yazz doğum kontrol hapı kullananlar var m.jpeg

Yaz Nedir?​

Yaz, adet öncesi disforik bozukluğu (PMDD) ve akneyi tedavi etmek için de onaylanmış, FDA onaylı bir oral kontraseptiftir. Kadınlar, istenen etkileri elde etmek için tek başına veya diğer tedavilerle birlikte alabilirler.
Her Yaz hapı 3 mg drospirenon ve 0.02 mg etinil estradiol içerir.
Yaz, kulağa benzer iki ilaçla aynı değildir: Yasmin ve Yasminelle. Her üç ilaç da doğum kontrolüdür, ancak Yasmin, Yaz'dan daha fazla etinil estradiol içerir. Yasminelle, Yaz ile aynı miktarda etinil östradiole sahiptir, ancak bir aylık tedarikte fazladan üç plasebo hapı içerir.

Yaz Nasıl Nasıl Etkili Olur?​

Yaz, hamileliği iki şekilde önler. İlaçtaki hormonlar yumurtalıklarınızın yumurta salmasını engeller. Ayrıca servikal mukusunuzu kalınlaştırır ve uterus astarınızı inceltir, bu da spermin hareket etmesini veya döllenmiş bir yumurtanın uterus duvarınıza yapışmasını zorlaştırır.

Yaz'ın bir aylık arzı, içinde hormon bulunan 24 pembe hap ve dört beyaz plasebo hapı içeriyor. Plasebo haplarını alırken, adet göreceksin. Kadınlar ayrıca pembe hapları kesintisiz olarak almaya devam etmeyi, plaseboları atlamayı ve adet görmekten kaçınmayı seçebilirler.

Yaz Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?​

Kadınlar Yaz haplarını her gün aynı saatte birer birer almalıdır. Blister paketindeki hapların sırasını takip edin. Etkin olmayan beyaz hapları almayı seçerseniz, bunu yalnızca paketteki tüm pembe hapları tamamladığınızda yapın.

Yaz haplarını yemeklerle birlikte veya ayrı olarak alabilirsiniz. Bunları akşam yemeğinden sonra veya yatmadan önce biraz sıvı ile almak en iyisidir.
Yaz'ın aktif dozunu atlamak, hamileliği önlemedeki etkinliğini azaltabilir. Bir dozu kaçırırsanız, hatırladığınız anda unuttuğunuz hapı alın.

Kusma ve şiddetli ishal de vücudunuzun ilacı emme yeteneğini bozabilir. Yaz'ı aldıktan üç saat sonra kusarsanız, bunu atlanmış bir doz olarak kabul edin.

Günlük Yaz Dozu​

Yaz'ı adetinizin ilk günü veya adet başladıktan sonraki ilk Pazar günü almaya başlayabilirsiniz. 24 gün boyunca günde bir pembe hap ve ardından dört gün boyunca bir beyaz hap alın. Yaz'ı alma zamanlaması, bir doğum kontrol hapı veya yönteminden Yaz'a geçerseniz değişebilir.
 • Farklı bir doğum kontrol hapından geçiş: Yaz'ı eski haplarınızın yeni paketinin başlanacağı gün almaya başlayın.
 • Farklı bir doğum kontrol yönteminden geçiş: Transdermal yama, vajinal halka veya enjeksiyondan geçiş yapıyorsanız, bir sonraki uygulamanın veya bir sonraki dozun zamanı geldiğinde Yaz'a başlayın. Bir rahim içi cihazdan veya implanttan geçiş yapıyorsanız, Yaz'ı çıkardıktan sonraki gün almaya başlayın.
 • Hamilelikten sonra: Kan pıhtılaşması riskinin artmasını önlemek için doğumdan en geç dört hafta sonra YAZ'ı almaya başlayın. Halen hamileyseniz veya emziriyorsanız Yaz'ı almayınız.
Yaz, en az yedi gün boyunca alınana kadar tam olarak etkili olmaz. Yaz tamamen güçlenirken, prezervatif veya doğum kontrol süngerleri gibi alternatif bir doğum kontrol yöntemi kullanın.

Yaz Yan Etkileri Nelerdir?​

Yaz'ın en sık görülen yan etkileri adet dönemleri arasında lekelenme veya kanama, göğüslerde hassasiyet, mide bulantısı ve baş ağrısıdır. Bu yan etkiler genellikle hafiftir ve sıklıkla geçer. Yaz'ın ayrıca drospirenon içermeyen diğer doğum kontrol haplarına kıyasla kilo alma olasılığı daha düşüktür.
Yaz ayrıca, ilacı kullanırken sigara içen kadınların kardiyovasküler olay riskinin arttığını belirten bir kara kutu uyarısı da taşıyor. 35 yaş üstü kadınlarda risk daha fazladır. Sigara içen kadınlar Yaz veya östrojen içeren herhangi bir doğum kontrol hapı kullanmamalıdır.

Yaz Önlemleri​

Yaz, bazı kadınlar için en iyi doğum kontrol seçeneği olmayabilir. Yaz'ı almadan önce tüm tıbbi geçmişinizi, özellikle kalp hastalığı, kan pıhtılaşması veya hormona duyarlı kanser öyküsünü doktorunuzla tartışın. Yaz'ı almak bu sorunları daha da kötüleştirebilir.

Aşağıdaki Durumlarda Yazmanız Önerilmez:
 • Önceden var olan böbrek, karaciğer veya adrenal hastalığınız varsa
 • Arteriyel veya venöz trombotik hastalıklar için yüksek risk altındadır
 • Bacaklarınızda, ciğerlerinizde veya gözlerinizde hiç kan pıhtısı oldu mu?
 • Arteriyel fibrilasyon gibi kalbin ritim hastalıklarına sahip olmak
 • Hiç inme veya kalp krizi geçirdiniz mi
 • Meme kanseri veya diğer östrojen veya progestine duyarlı kansere sahip olmak veya geçmişte olmak
 • Kolestatik gebelik sarılığı veya diğer doğum kontrol haplarından sarılık geçirmiş veya geçirmiş olmak
 • Kontrolsüz yüksek tansiyona sahip olmak
 • Vasküler hastalığı olan şeker hastası olmak
 • Auralı migren baş ağrıları var
 • 35 yaşında veya daha büyük bir sigara içen
 • Hepatit C için belirli ilaç kombinasyonlarını alın
 • Yakın zamanda yatak istirahati gerektiren büyük bir ameliyat geçirmiş olmak
 • Teşhis edilmemiş genital kanama yaşıyorlar
 • Hamile
Doktorunuz sizin için güvenli olduğunu söylemedikçe Yaz'ı almayınız. Yaz sizin için bir seçenek değilse, doktorunuza tıbbi geçmişinize sahip birine ne tür bir doğum kontrolünün uyduğunu sorun.

YAZZ 24+4 film kaplı tablet 2022 yılı fiyatı 197.67 ₺

Benzer sorular;

Adet düzensizliği için yazz kullananlar yorumları
Yazz doğum kontrol hapı adetin kaçıncı günü başlanır?
Yazz doğum kontrol hapı polikistik over
Yazz doğum kontrol hapı ne zaman korumaya başlar?
Yazz doğum kontrol hapı kilo aldırır mı?
YAZZ hemen korumaya başlar mı?
Yazz doğum kontrol hapı tüylenme yapar mı?
Yazz doğum kontrol hapı cinsel isteksizlik yapar mı?
 
A

Azra

Üye
Mesajlar
9
Puanları
1
Merhaba yazz doğum kontrol hapını polikistik over kisti için doktor kontrolünde kullanan bayanlar var mı? Bilgilendirme yaparsa çok teşekkür ederim.
 
M

Missy

Üye
Mesajlar
1
Puanları
1
Merhaba Azra bende polikistik overliyim adetlerim çok düzensizdi doktorum adeti düzenlemek için Diane 35 verdi 2 yumurtalığımda da kist vardı. 4 ay kullanıcam bu ilacı ve tekrar gidicem doktora, kafanızda soru işaretleri varsa sorabilirsiniz.
 
A

Azra

Üye
Mesajlar
9
Puanları
1
Merhaba Azra bende polikistik overliyim adetlerim çok düzensizdi doktorum adeti düzenlemek için Diane 35 verdi 2 yumurtalığımda da kist vardı. 4 ay kullanıcam bu ilacı ve tekrar gidicem doktora, kafanızda soru işaretleri varsa sorabilirsiniz.
Merhaba bu ilacı kaç ay kullanmak gerekiyor yan etkiler olarak ne yaşadınız?
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

esrose
Cevaplar
0
Gösterim
298
esrose
esrose
S
Cevaplar
0
Gösterim
211
Simge
S
esrose
Cevaplar
0
Gösterim
203
esrose
esrose
S
Cevaplar
0
Gösterim
417
Simge
S
Shady
Cevaplar
0
Gösterim
193
Shady
Shady
E
Cevaplar
1
Gösterim
298
Volkan
V

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
40
Çevrim içi ziyaretçiler
21
Toplam ziyaretçi
61
Robots
12
Üst Alt