Zinco Şampuan Kullananlar Yorumları

 • Başlangıç tarihi
 • Konu Sahibi Esra
 • 476 Görüntülenme
 • 1 Yorum
Esra

Esra

Üye
Üye
Mesajlar
69
Puanları
6
Zinco Şampuan Kullananlar


Saç dökülmesini önlemek aşırı yağlanma sorununu çözmek için zinco şampuan kullananlar yağlanma, yoğun kepek problemi, genetik dökülme, seboreik dermatit, egzama için bu şampuanın etkisi olup olmadığını anlamak istiyorlar. Özellikle aşırı yağlanama yada kepek sorununda zinco çok etkili sonuçlar gösterebilmektedir.

Çinko takviyeleri ucuzdur, bulunması kolaydır ve bağışıklık sisteminiz ve cildiniz üzerindeki etkileri nedeniyle yaygın olarak tanıtılır.

Ancak çinko saç dökülmesini önleyebilir mi? Saç dökülmesini tedavi etmek için çinko kullanmak biraz yapışıp yapışmayacağını görmek için duvara spagetti atmak gibidir - tıbbi tedavi söz konusu olduğunda bu mutlaka iyi bir taktik değildir.

Önce gerçek bir araştırma yapmazsanız, zamanınızı, paranızı boşa harcıyor ve kendinizi riske atıyor olabilirsiniz.

Saçınızı kaybettiğinizde, potansiyel olarak etkili olabilecek her takviyeyi denemek için zamanınız olmaz. Biliyoruz ki her geçen saat bir saçınız daha dökülmüş gibi hissediyorsunuz.

Her geçen hafta, kel adam tıraşı yapmaya o kadar yaklaştığınızdan bile endişeleniyorsunuz.

Paranızı harcadığınız şeyin değerli olduğunu bilmelisiniz. Ne yazık ki, hiçbir garanti yok, ancak ön uç üzerinde biraz araştırma yapmak sizi yolda büyük bir stresten kurtarabilir.

Aşağıda ayrıntılara gireceğiz, ancak yalnızca birkaç dakikanız varsa, çinko ve saç dökülmesi hakkında bilmeniz gereken önemli şeyler şunlardır:

 • Çinko, birçok gıda kaynağında bulunan önemli bir mineraldir. Sığır eti, tavuk ve istiridye gibi hayvansal proteinler, fasulye, güçlendirilmiş tahıllar ve birçok fındık türü gibi iyi çinko kaynaklarıdır.
 • Çinko androgenetik alopeside ( erkek tipi kellik ) önemli bir rol oynamasa da çinko eksikliği bazı saç dökülmesi tiplerine katkıda bulunabilir.

 • Bazı araştırmalar, erkek tipi kellik ve diğer bazı saç dökülmesi biçimleri olan erkeklerin çinko düzeylerinin düşük olduğunu bulmuştur.

 • Diğer araştırmalar çinkonun, hormon dihidrotestosteron (DHT) üretiminde rol oynayan bir enzim olan 5 alfa-redüktazı inhibe edebileceğini bulmuştur.

 • Şu anda çinkonun erkek tipi kelliği yavaşlatmaya veya tersine çevirmeye yardımcı olabileceğine dair kesin bir kanıt yok.

 • Çinko takviyesi ile ilişkili riskler ve potansiyel yan etkiler vardır, ancak bunların çoğu çok yüksek dozda çinko alan kişiler için bir endişe kaynağıdır.

Saç Dökülmesi İçin Çinko

Çinko ve saç dökülmesi arasındaki ilişki karmaşıktır. Bazı araştırmalar çinkonun bazı saç dökülmesi biçimlerini yavaşlatmada veya tersine çevirmede rol oynayabileceğini bulmuş olsa da, çinkonun saç dökülmesi için etkili bir takviye olduğuna dair kanıtlar büyük ölçüde karışıktır.

Bazı uzmanlar çinkonun, testosteronu dihidrotestosterona (DHT) dönüştüren enzimin etkilerini bloke eden bir madde olan 5-alfa redüktaz inhibitörü olarak hareket edebileceğini düşünüyor.

Peki çinko testosteronu artırır mı?​

Aslında, 1980'lerin sonlarında British Journal of Dermatology'de yayınlanan bir çinko sülfat çalışması , temel minerali "5-alfa redüktaz aktivitesinin güçlü bir inhibitörü" olarak tanımladı.

DHT, kafa derisindeki reseptörlere bağlanabilen ve saç köklerinin minyatürleşmesine neden olabilen bir androjen hormonudur.

Erkeklerde erkek tipi kellikten ve kadınlarda kadın tipi saç dökülmesinden sorumlu olan birincil hormondur.

Finasterid gibi reçeteli saç dökülmesi ilaçları, 5-alfa redüktazı inhibe ederek ve DHT seviyelerini azaltarak çalışır.

Ne yazık ki, çinkonun DHT seviyeleri üzerindeki etkileri ve erkek tipi kellik için bir tedavi olarak potansiyeli hakkında çok az araştırma var.

Diğer birçok çalışma çinkonun saç dökülmesi üzerindeki etkilerini inceledi, ancak çoğu yalnızca bir otoimmün hastalık olan alopesi areataya odaklandı.

International Journal of Trichology'de yayınlanan bir vaka çalışmasında, araştırmacılar, hipotiroidizm tedavisi gören yaygın saç dökülmesi olan bir kadının çinko takviyesi aldıktan sonra saç büyümesi de dahil olmak üzere bazı semptomlarda iyileşme gördüğünü buldu.

Annals of Dermatology dergisinde yayınlanan araştırma ayrıca, saç dökülmesinin iki yaygın şekli olan alopesi areata ve telogen effluvium'lu kişilerde çinko düzeylerinin düşme eğiliminde olduğunu bulmuştur.

Birkaç çalışma ayrıca çinko takviyesinin alopesi areatalı kişilerde sağlıklı saç büyümesini destekleyebileceğini bulmuştur.

Annals of Dermatology'de yayınlanan küçük bir çalışma, alopesi areatalı kişilerde çinko için olumlu etkiler buldu ve çinko seviyesi düşük olan kişilerde bu tip saç dökülmesi için çinkonun "adjuvan tedavi olabileceğini" öne sürdü.

Alopesi areatadan yamalı saç dökülmesi olan 100 kişinin katıldığı bir başka çalışmada, oral çinko sülfatın alopesi areata için “en etkili tedavi seçeneklerinden biri” olduğu ve düşük nüks oranına sahip olduğu belirtildi.

İlginç bir şekilde, araştırmalar, düşük çinko ve bakır seviyelerinin, erkek tipi kellik de dahil olmak üzere saç dökülmesi ile ilişkili olabileceğini bulmuştur.

Bu bulgulara rağmen, çinko kullanan saçsız erkeklerde saç büyümesinde iyileşme gösteren herhangi bir çalışma yoktur.

Bilim dünyasında, ağır bir ispat yükü vardır. Çinko umut verici olsa da, onu erkek tipi kellik için güvenilir bir tedavi olarak veya minoksidil veya finasterid gibi ilaçlara alternatif olarak görmek için henüz yeterli bilimsel kanıt yok .

Öte yandan, beslenme yetersizliklerinden kaynaklanan saç dökülmesi söz konusu olduğunda çinko, tek başına veya diğer besin maddeleri ve ilaçlarla birlikte yararlı bir tedavi seçeneği olabilir.

Zinco Şampuan;​

İçeriğindeki Trichogen VEG ile saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.
D-Panthenol (Pro-vitamin B5) içeriğinden dolayı saçları besleyerek güçlenmesini sağlar.
Saç derisinin sebum (yağlanma) kontrolünün sağlanmasına yardımcı olur.-
Şampuan paraben içermez.

Zinco Şampuan İçindekiler:​

Water (Aqua), Sodium Laureth Sulfate, Biotin, Laureth Sulfosuccinate, Cocamidopropy!Betaine, Acrylate Copolymer, Zinc Pyrithione, Polyquaternium 7, PEG-200 HydrogenatedGlyceryl Palmate, Fragrance, Sodium Chloride, PanaxGinseng Root Extract, Arginine, Acetyl Tyrosine, Arctium Majus Root Extract, HydrolyzedSoy Protein, D-panthenol (Pro-vitamin B5), Polyquaternium-11, PEG-12 Dimethicone, 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol, Calcium Pantothenate, Zinc Gluconate, Niacinamide, Ornithine HCI, Citrulline,Glucosamine HCI, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone

Zinco Şampuan Nasıl Kullanılır​

 • Avuç içine yeterli miktarda döküldükten sonra ıslak saça dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayınız ve iyice köpürtünüz.
 • Saçınızda 4-5 dakika beklettikten sonra iyice durulayınız.
 • Zinco Şampuan çok az miktarda parfüm içerdiği için son yıkamayı kendi şampuanınızla yapabilirsiniz.
 • Haftada düzenli olarak 2-3 defa kullanılması önerilir.
 
B

Burçin

Üye
Mesajlar
8
Puanları
1
arkadaşlar 3 aydır zinco kullanıyorum saçlarımı yıprattığını düşünüyorum, aranızda kullananlar varsa görüşlerini paylaşırsa sevinirim
 

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

A
Cevaplar
1
Gösterim
300
Esra
M
Cevaplar
0
Gösterim
119
mirge
M
H
Cevaplar
0
Gösterim
132
H
L
Cevaplar
1
Gösterim
208
moonlife
M
H
Cevaplar
1
Gösterim
226
A
B
Cevaplar
2
Gösterim
396
Mecnun Ç.
M

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
40
Çevrim içi ziyaretçiler
21
Toplam ziyaretçi
61
Robots
2
Üst Alt